Unfertilized post-meiotic starfish eggs die by apoptosis that is regulated by MAP kinases
Mayoz sonrası döllenmemiş deniz yıldızı yumurtalarının MAP kinaz kontrollü apoptoz ile ölümü
  1. Tez No: 129342
  2. Yazar: ÖZLEM YÜCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KİRSTEN SADLER EDEPLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
VI ÖZET MAYOZ SONRASI DÖLLENMEMİŞ DENİZYILDIZI YUMURTALARININ MAP KİNAZ KONTROLLÜ APOPTOZ İLE ÖLÜMÜ Bu çalışmanın amacı döllenmemiş deniz yıldızı yumurtasının ölüm şeklini ve MAP kinazın bu ölümdeki rolünü belirlemektir. Üç denizyıldızı türünde yapılan incelemeler sonunda, oositler sağlıklı olarak günlerce muhafaza edildiği halde, gelişimini tamamlamış yumurtanın 24 saat içinde öldüğü saptanmıştır. Yumurta zarının pütürleşmesi, sitoplazmanın büzülmesi, ve hücrenin renginin koyulaşması, ölen yumurtada görülen başlıca fiziksel değişikliklerdir. Ölen yumurtaların DNA'larının yoğunlaşıp kırıldığı da TÜNEL yöntemi ile belirlenmiştir. Bütün bu veriler döllenmeyen yumurtanın apoptoz ile öldüğünü göstermektedir. Yapılan MAP kinaz aktivasyon profili sonucu, daha önceden belirlendiği gibi ERK' in mayoz sırasında aktive olduğu ve kültürde apoptotik yumurta gözlemlenene kadar aktivasy onunun korunduğu belirlenmiştir. Fakat, p38, JNK ve üçüncü olarak da daha önce bilinmeyen MBP kinazın, ERK' in aksine, ölü yumurtalar kültürde gözlenmeye başladıktan sonra aktive oldukları belirlenmiştir. Bu sistemde apoptozun başlangıç ve bitiş devresi için yeni protein sentezinin gerektiği belirlenmiştir. Döllenmenin sonunda yumurta içinde Ca2+ konsantrasyonunun artması, apoptozun engellenmesi için yeterli ve gerekli koşul olduğu saptanmıştır. Son olarak bu çalışmada, yumurtanın yaşı artıkça döllenme kapatisesini ve apoptozu engelleme yetisini kaybettiği de saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT UNFERTILIZED POST-MEIOTIC STARFISH EGGS DIE BY APOPTOSIS THAT IS REGULATED BY MAP KINASES The aim of this study is to characterize unfertilized starfish egg death and to investigate the role of MAP kinases in this process. We found that while immature starfish oocytes can be cultured for several days, post-meiotic eggs from three species of starfish synchronously and rapidly die in less than 24 hours. The morphological characteristics of death include membrane blebbing, cell shrinking due to cytoplasmic contraction and a change in the cell color from translucent golden to opaque dark brown. The dying eggs ultimately fragment into vesicles. The DNA of dying eggs is highly condensed and fragmented, and labels with the TUNEL assay. Taken together, these results indicate that the default fate of unfertilized starfish eggs is to die by apoptosis. Investigation of MAP kinase activation profiles revealed that ERK is activated during meiotic maturation, as has been previously reported, and ERK activity is maintained until apoptotic cells begin to be observed. In contrast, p38, JNK and a third, unknown MBP kinase are activated in an inverse relationship with ERK and remain active throughout the death process. Both the initiation and execution phase of cell death in this system is dependent upon ongoing protein synthesis. We also found that a rise in intracellular Ca2+ upon successful fertilization is necessary and sufficient to block the intrinsic maternal apoptotic pathway. Finally, we showed that as the egg ages, the ability of fertilization to activate the egg and to inhibit the apoptotic process is reduced.