Bioprocess design for bulk and fine chemicals production
Çok miktarda üretilip ucuz olan ve az miktarda üretilip pahalı olan kimyasalların bioproses üretim tasarımı
  1. Tez No: 129343
  2. Yazar: FATMA GÜNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTLU ÜLGEN, PROF. DR. ZEYNEP İLSEN ÖNSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
ÖZET ÇOK MİKTARDA ÜRETİLİP UCUZ OLAN VE AZ MİKTARDA ÜRETİLİP PAHALI OLAN KİMYASALLARININ BİOPROSES ÜRETİM TASARIMI Az miktarda üretilip pahalı olan ve çok miktarda üretilip ucuz olan kimyasalların bioproses üretim tasarımında çok değişkenli kütle ve enerji denklemlerinin çözümü için SuperPro Designer simulasyon programı kullanılmıştır. Çok miktarda üretilip ucuz olan kimyasal olarak ethanol (etil alkol) seçilmiştir ve çeşitli hammaddelerden 13 değişik proses tasarlanmıştır. Az miktarda üretilip pahalı olan kimyasal olarak Antithrombin III (AT III) seçilmiştir ve dört farklı proses tasarlanmıştır. Bunlardan üçü, transjenik hayvanların sütünden saflaştırma prosesleridir. Diğeri ise memeli hücrelerin fermantasyonu ve saflaştırılması işlemlerini içermektedir. Ethanol proseslerinde birim üretim maliyetleri karşılaştırıldığında, en düşük değer Vogelbusch kuru öğütme prosesinden kilogram başına 0,95 $ olarak elde edilmiştir. AT III prosesleri birim maliyetleri bazında mukayese edildiğinde, genleştirilmiş yatak kromatografi kolonu kullanılarak yapılan saflaştırma prosesi en düşük değer olan kilogram başına 182,2 $ olarak elde edilmiştir. Sonuç olarak görülmüştür ki SuperPro Designer her iki değişik ürünle de çalışılabilir bir programdır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT BIOPROCESS DESIGN FOR BULK AND FINE CHEMICALS PRODUCTION The SuperPro Designer simulation tool is used for handling the multivariable mass and energy balance equations involved in bioprocess design for fine and bulk chemicals production. Ethanol has been selecteed as a bulk chemical and 13 different processes with various raw materials has been investigated. AT III is selected as a fine chemical and four different processes, three of which involve purification from milk of transgenic animals and one of which involves mammalian cell fermentation and purification, have been analyzed. When the unit production costs in the ethanol processes are compared, the lowest value is obtained from Vogelbusch dry milling process as $ 0.95 per kg. When the unit production costs of AT III processes are compared, the purification process with expanded bed chromatography is found to give the lowest value of $ 182.2 per gram. It is seen that SuperPro Designer is compatible with these two different products.