Parfüm bitkilerinde diurnal ve morfogenetik varyabilite araştırması
  1. Tez No: 10356
  2. Yazar: NAZAN ÖZAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
7. ÖZET Bornova ekolojik koşullarında, bazı parfüm bitkilerin de (L.angustifolia Mili., M. officinalis L. ve S.sclarea L.) morfogenetik ve diurnal varyabiliteye bağlı olarak uçucu yağın oranı ve bileşimi incelenmiş, fiziksel özellikleri tayin edilmiştir. Denemeler Ege Üniversitesi deneme tarlalarında her bitki türü için bölünen bölünmüş parseller (split-split plots) deneme düzenine göre yürütülmüştür. Ana parsellere azot dozları (L.angustifolia ve M. officinalis, 0-18 kg/da İM; S.sclarea, 0-24 kg/da I\l), alt parsellere bitki kısımları (alt-orta-üst), minik parsellere hasat zamanları (10 -16 -22 -Ok ) getirtilmiştir. Her bitki için ayrı ayrı kurulu bulunan denemelerde L. angustifolia Mili. üç (3), M.officinalis L. iki (2), S. sclarea L. dört (4) tekerrürlü olarak düzenlenmiştir. Denemelerin sonuçları aşağıdaki gibi olmuştur Lavandula angustifolia Mili.: Azotlu gübrenin uçucu yağ oranına etkisi istatistik! olarak önemli bulunamamış olup, gübresiz (yada gübreli) koşullarda diurnal varyabiliteye bağlı olarak en yüksek uçucu yağ oranı saat:04 'de %2.656 iken; morfcgenetik varyabiliteye bağlı olarak en yüksek uçucu yağ oranı gübre dozlarının ortalamalarına göre orta kısımlardaki çiçeklerde %2.575 olarak belirlenmiştir. Uçucu yağın bileşiminde en yüksek oranda yer alan Linalol oranı gübresiz (0 kg/da N) koşullarda yetiştirilmiş bitkilerde saat:22 'de alt kısımlardaki çiçeklerde %62.492 iken, Linalil asetat ise en yüksek alt kısımlardaki çiçekler de saat 10 'da %16.5
Özet (Çeviri)
- 92 - SUMMARY Marphagenetical and diurnal variability researches on some parfüme crops (Lavandulae angustifglia Mill., Melissa officinalis L. and Salvia sclarea L.) The rate and composition of essential oil related to the morphological and diurnal variability of some perfume crops (L. angustifglia Mill., M. of f icinalis L. and 5. sclarea L.) were tested under Bornova conditions and other physical characteristics were determined. The experiments designed in split-split plot were conducted in the experimental fields of the Aegean University, The main plots were consisted of nitrogen Levels (L. angusti fglia and M.off icinalis, D-18 kg/da IM ; 5. sclarea, D-24 kg/da M) where as the sub-plots were inflorescence or crop sections base mid-tape and mini-plots were harvesting time. The experiments which applied for each crop separetely had four replications. The results of the experiments were as fallows. Lavandula angustifglia Mill.: The effect of nitrogen application was not statisticaly significant on the rate of essential oil and the highest essential oil rate related to the diurnal variability was 2.656% at 4 oclock a.m. The highest essential oil related to morphogenetical variability and according to the average rates of fertilizer Levels was 2.575% in the flowers locating on the mid parts of the crops. The rate of Linalool existing in highest rates in the composition of essential oil was 62.492% at ID oclock p.m. in the base parts of the crops grown without fertili zer. But highest rate of the Linalyl acetat was 16.544% at 10 o clock a.m. in the flowers of the base part of the crop.- 93 - Melissa officinalis L.: The highest essential ail rate relating to the diurnal and marphogenetical variability of Melissa craps harvested twice a year was D.15% at 10 â clack a.m. in the leaves of base and mid parts under unfertilized conditions af first harvest. The highest rate of second harvest was 0.60% at 10 o clock p.m. in the leaves of top parts of the crops. The rate of Citral (b,a) which is the main component of essential oil was highest being 36.070% (IMeral, 12.91*+%; Geranial, 23.156%) at 10 oclock p.m. in the mid leaves and in the first harvest of Melissa crops under unfertilized condi tions. The same components were highest being 90.280% (IMeral, 31.662%, Geranial, 58.618%) at k oclock p.m. in the same part of the crap, at the same rate of fertilizer in second harvest. Salvia sclarea L.: In terms of diurnal variability the essential oil obtained from the mid and top parts under unfertilized conditions was significantly highest where as the rates obtained only from the top parts was highest under fertilized conditions using 2k kg/da Nitrogen. The highest essential ail rate was 0.9% at 10 oclock p.m. in the upper parts of the inflorescence under fertilized conditions. In terms of marphagenetical variability the rate of essential oil was statisticaly significant in all parts but the highest rate was 0.7% in the upper parts of the inflores cence under unfertilized conditions. The highest rate of Linalyl acetat which is the main component of essential oil (Oleum Salviae sclareae was 75.502% at 10 o clock p.m. in the mid flowers of the inflorescence under fertilized conditions where as the rate of Linalyl acetate was 22.71*+% at *+ âclack p.m. in the same flowers of the inflorescence under unfertilized conditions.