Seismic response of reinforced soil retaining structures
Donatılı zemin istinad yapılarının sismik yükler etkisindeki davranışının incelenmesi
- Tez No: 129360
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
VI ÖZET DONATILI ZEMIN ISTINAD YAPILARININ SİSMİK YÜKLER ETKİSİNDEKİ DAVRANIŞININ İNCELENMESİ Bu çalışmada donatılı zemin istinat yapılarının sismik tepki analizleri, sonlu elemanlar yöntemi ile hesap yapan Plaxis programı kullanılarak yapılmıştır. Donatılı zemin duvarların bileşenleri olan yüzey kaplama elemanlarının, donatı dayanımının, donatı düşey yerleştirme mesafesinin ve donatılı bölge dolgu zemin çeşidinin duvarın sismik tepki analizlerindeki etkinliği incelenmiştir. Bu iki boyutlu düzlemsel hesap modelinde kullanılan duvar 6 m yüksekliğe sahiptir. Sağlam bir zemin tabakası üzerinde bulunan bu toprakarme istinat duvarının dolgu zemin, doğal zemin ara yüzeyi 1Y:2D eğime sahiptir. Kademeler halinde inşa edilen duvar, daha sonra bütün taban yüzeyi boyunca yatay olarak tekrarlı yüke maruz bırakılmıştır. En büyük ivme değeri 0.2 g, frekansı 3 Hz ve devam süresi altı saniye olan bir depremsi harmonik hareket, modele ivme kaydı olarak etkitilmiştir. Ayrıca kullanılan hareketin en büyük ivme kaydı değerinin yapının sismik davranışına olan etkisinin incelenmesi amacıyla 0.4 g ivme değerine sahip bir başka harmonik hareket yapıya yük olarak uygulanmıştır. Bununla beraber donatılı zemin istinad duvarların gerçek deprem yükü etkisi altındaki davranışını incelenmesi amacıyla Kocaeli deprem kaydının 4.8 saniyesi yapıya etkitilmiştir. Duvar yatay yer değiştirmeleri, donatılardaki çekme kuvveti dağılımı ve model içerisindeki plastik nokta oluşumları hem referans harmonik hareket hem de deprem kaydı etkimesi sonrası benzer davranış göstermektedir. Sonlu elemanlar hesap yöntemi ile yapılan bu modelleme sonucunda donatılardaki çekme kuvvetlerinin ve duvar yatay yer değiştirmelerinin sismik yükleme sonucunda imalat sonrası durumlarına göre arttığı gözlemlenmiştir. Duvarın topuk bölgesinin şekil değiştirmeler açısından en kritik yer olduğu anlaşılmıştır. Donatılı bölgenin arkasında sismik yüklemeden dolayı bir göçme yüzeyi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SEISMIC RESPONSE OF REINFORCED SOIL RETAINING STRUCTURES A parametric study of seismic response analysis of reinforced soil retaining structures was performed using a finite element analysis with a commercial computer program, Plaxis. The influence of the wall components; facing type, reinforcement stiffness, vertical spacing of reinforcements and backfill material type on the seismic response of reinforced soil retaining wall was investigated. The height of the reference geometry was 6 m, in this two dimensional plain strain model. The base of the wall was chosen as a stiff foundation and the slope of the interface between backfill and natural soil has a slope of 1H:2V. The reference wall was constructed in a stage construction procedure and then subjected to a horizontal excitation from the base line. This input base acceleration was an earthquake like harmonic motion with peak acceleration amplitude of 0.2 g, frequency of 3 Hz and a duration of 6 seconds. Also to investigate the influence of peak ground acceleration amplitude in the seismic response of the reference wall, an 0.4 g peak accelerated harmonic motion was applied in our numerical simulations. Besides the reference harmonic motion, 4.8 seconds of Kocaeli earthquake was applied in dynamic analysis to understand the response of the reinforced soil retaining walls subjected to an earthquake. The behaviour of the wall displacements, reinforcement tensile load distribution and plastic point formation were similar in both applying the single frequency content harmonic motion and actual earthquake record as a base input acceleration data. In finite element computations, it was determined that the reinforcement tensile force and the wall displacements increased after seismic excitation while the most critical location of wall displacements could be accepted as passing through the toe. The failure plane of the wall was observed to pass behind the reinforced soil zone which indicates a bilinear failure mechanism after seismic shaking.