A Multiattribute decision making approach to the choise of a nuclear power plant type
Nükleer reaktör seçiminde çok kriterli karar analizi yaklaşımı
  1. Tez No: 129361
  2. Yazar: ZİYA ARTAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VURAL ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
IV ÖZET NÜKLEER REAKTÖR SEÇİMİNDE ÇOK KRİTERLİ KARAR ANALİZİ YAKLAŞIMI Nükleer reaktör tipi seçimiyle ilgili kararlar bir dizi kriter içerir. Bu kriterlerden, bazıları sayısallaştırılabilir iken, bazıları tekil ve net değerlerle sayısallaştırılamazlar. Dolayısıyla karar verme süreci, çok kriterli karar verme tekniklerinin alışılmış analitik yaklaşımlarına yatkın olmayıp, ilgili parametrelere verilen değer aralıklarıyla yapılmak zorundadır. Dolayısıyla bu çalışmada nükleer reaktör tipleri, ağır su ve uranyum zenginleştirme teknolojileri karar verme sürecine zemin oluşturacak bir nitelikler cümlesini net bir şekilde belirleyebilmek amacıyla, tanıtılmıştır. 'PRIME Decision', tercihler hakkındaki net olmayan bilgilerin analizinin PRİME yöntemiyle yapılabilmesini sağlayan, karar vermeye yardımcı bir araçtır. Bu yöntem net olmayan bilgilerin, değer aralığı oranlarını betimleyen öneriler vasıtasıyla kullanıma sokulmasını mümkün kılmaktadır. Yazılım, iki ayrı kurguyu değerlendirmek için kullanılmıştır. Kurgulardan birincisinde PWR, PHWR, BWR ve PBMR tiplerinin yarışmasına izin verilmiş, fakat yeni bir tasarım olan PBMR, ilk üçüne tanınan %100'lük tercih hakkıyla cezalandırılmıştır. Buna rağmen PBMR diğerlerine mutlak üstünlük sağlamıştır. İkinci senaryoda ise, diğer yeni tasarım olan AP600 de seçenekler arasına dahil edilmiştir. PBMR bir kere daha diğerlerine göre mutlak üstünlük sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT A MULTIATTRIBUTE DECISION MAKING APPROACH TO THE CHOICE OF A NUCLEAR POWER PLANT TYPE Decisions to be made on the choice of a nuclear reactor type involve a set of criteria. While some of these are quantifiable, some others are not definitely so. Therefore the decision making process is not amenable to conventional approaches of multiple criteria decision making techniques and needs to be dealt with in terms of value intervals assigned to the relevant parameters. Nuclear reactor types, heavy water production and uranium enrichment technologies have been introduced in this study with the purpose of clearly delineating a set of attributes. PRIME Decision is a decision-aiding tool that supports the analysis of imprecise preference information with the PRIME method. This method supports the elicitation of incomplete information through the use of interval-valued ratio statements. The code has been used to examine two scenarios. In the first scenario, PWR, PHWR, BWR and PBMR are allowed to compete, but the last one being a novel design, it was penalized with %100 preference extended to the first three designs. Still, PBMR turned out to have absolute dominance. In the second scenario another novel design, namely AP600 was also included among the alternatives. PBMR once again turned out to have absolute dominance over the others.