Determination of inert COD fractions in a two-stage biological treatment of an alcohol distillery wastewater
Alkol destile atıksuyunun iki kademeli biyolojik arıtmasında inert KOİ fraksiyonlarının belirlenmesi
- Tez No: 129365
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KÜSEFOĞLU, DOÇ. DR. BAHAR KASAPGİL İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET ALKOL DESTILE ATIKSUYUNUN IKI KADEMELİ BİYOLOJİK ARITMASINDA İNERT KOİ FRAKSİYONLARININ BELİRLENMESİ Bu çalışmada, alkol destile atıksuyunu arıtan iki kademeli (anaerobik-aerobik) biyolojik arıtma tesisinde, kimyasal arıtma, yukarı akışlı anaerobik çamur yatağı reaktörü ve aktif çamur reaktöründeki çıkış sularının moleküler ağırlık dağılımı ve organik fraksiyonları belirlenmiştir. Yukarıdaki çıkış suları, 150 k Da' a değişen farklı moleküler ağırlık sınırlarına sahip ultrafiltrasyon membran ünitesiyle ayrılmıştır. Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu'nda (TÜBİTAK) protein, şeker, lipid ve bunların bileşenlerinin miktarları belirlenmiştir ve santrifüje edilmiş ham atıksudaki toplam protein, toplam şeker ve toplam yağ miktarları ölçülmüştür. Çalışmadan elde edilen moleküler ağırlık dağılım bilgileri organik maddelerinin çoğunluğunun kimyasal arıtma tankındaki çıkış sularının düşük moleküler ağırlık sınırlarında ve yukarı akışlı anaerobik çamur yatağı reaktöründe, yüksek molekül ağırlık sınırlarında ve aktif çamur reaktöründeki çıkış sularının ortalama moleküler ağırlık sınırlarında olduğunu gösterdi. Santrifüje edilmiş ham atıksudaki toplam protein ve toplam yağ miktarları 0.28 g/100 g örnek ve 0.11 g/100 g örnek olarak bulunmuş ve toplam şeker tespit edilmemiştir. Kimyasal arıtma tankı, yukarı akışlı anaerobik çamur yatağı reaktörü ve aktif çamur reaktöründeki çıkış sularının, protein ve yağ miktarları önemsizdir ve şeker bileşenleri, maltoz, fruktoz, sakkaroz, laktoz ve glukozun konsantrasyonları 200 ppm' den az olduğundan incelenen molekül ağırlık sınırlarında tespit edilmemiştir. Diğer organik maddeler, humik, fulvik ve organik asit olarak sınıflandırılmış çözünebilen organik ürünler olabilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DETERMINATION OF INERT COD FRACTIONS IN A TWO-STAGE BIOLOGICAL TREATMENT OF AN ALCOHOL DISTILLERY WASTEWATER In this study, molecular weight distribution and organic fractions in effluents from chemical treatment tank, upflow anaerobic sludge blanket reactor and activated sludge reactor of a two-stage biological treatment plant treating an alcohol distillery wastewater were determined. Above effluents were separated by ultrafiltration (UF) membrane unit which has different molecular weight ranges changing from 150 kDa. Protein, sugar, lipid and their components were determined and total protein, total sugar and total lipid amounts were measured in centrifuged distillery raw wastewater samples at Scientific and Technical Research Council of Turkey (TÜBİTAK). The data of molecular weight distribution obtained from the study indicated that the majority of organic matters in the effluents from chemical treatment tank was present in the low molecular weight ranges, in the effluents from upflow anaerobic sludge blanket reactor was present in high molecular weight ranges and in the effluents from activated sludge reactor was present in the average molecular weight ranges. Total protein and total lipid amounts were 0.28 g/lOOg sample and 0.11 g/100g sample and total sugar was not determined in centrifuged raw distillery wastewater. Protein, lipid and their components were insignificant and although sugar components; maltose, fructose, saccharose, lactose and glucose were not determined in the molecular weight ranges studied, their concentrations could be lower than 200 ppm which is detectable. The other organic matters could be due to the soluble microbial products which have been classified as humic, fulvic and organic acids.