Production of Ni-Zn ferrite transformer cores
Ni-Zn ferrit transformatör nüvelerinin üretimi
- Tez No: 129366
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Ni-Zn FERRIT TRANSFORMATÖR NÜVELERİNİN ÜRETİMİ Bu çalışmada değişik kimyasal kompozisyonlardaki Ni-Zn ferrit transformatör nüvelerin üretimi incelenmiştir. Ni-Zn ferrit transformer nüvelerinin sıkıştırma ve sinterleme parametreleri belirlenmiştir. Ayrıca kompozisyonların başlangıç geçirgenliği değerleri incelenmiştir. Başlangıç geçirgenliği ölçümleri yapabilmek için toroit şekilli örnekler üretilmiştir. Bu çalışmada elde edilen yoğunluk ve başlangıç geçirgenliği değerlerinin yakın zamanda yayınlanmış değerlerle uyum içinde oldukları görülmüştür. İç yapıda meydana gelen değişiklikleri ortaya koymak amacıyla, metalografik inceleme yapılmış ve farklı kompozisyonlarda üretilmiş numunelerin ESEM görüntüleri alınmıştır. Sonuç olarak, 1000°C ile 1150°C sinterleme sıcaklıkları arasında, yoğunluk ve başlangıç geçirgenliğinin artan sinterleme zamanı ve sıcaklığıyla arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PRODUCTION OF Ni-Zn FERRITE TRANSFORMER CORES In this study, production of Ni-Zn ferrite transformer cores for various chemical compositions has been investigated. Compaction and sintering parameters for Ni-Zn ferrite transformer core were examined. Initial permeability values for these compositions were studied. For this purpose, toroidal shape specimens were produced to measure initial permeability. The density and initial permeability values obtained in this study showed good agreement with the results given in recent literature. In order to identify various changes in the microstructures, metallographic examinations were performed and ESEM images for various compositions were obtained. It is concluded that between the sintering temperature of 1000°C and 1150°C density and initial permeability increase as the sintering time and sintering temperature increase.