Nonlinear seismic analysis of a reinforced concrete building for different performance levels
Betonarme bir binanın farklı performans düzeyleri için lineer olmayan sismik analizi
- Tez No: 129396
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH S. TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
VI ÖZET BETONARME BİR BİNANIN FARKLI PERFORMANS DÜZEYLERİ İÇİN LİNEER OLMAYAN SİSMİK ANALİZİ Bu tez çalışmasında yeni geliştirilmekte ve uygulanmakta olan performans düzeylerine dayalı tasarım metodu kullanılmıştır. Yapısal ve yapısal olmayan performans seviyeleri tarif edilmiştir. Betonarme sistemlerin kapasite spektrumlarının elde edilişi, kapasite spektrum grafiklerinin doğrusallaştırılması, performans noktasının bulunması ve yapının performans düzeyinin belirlenmesi FEMA 356 yer değiştirme katsayıları yöntemine göre açıklanmıştır. Örnek yapı olarak birinci derece deprem bölgesi üzerinde bulunan beş katlı betonarme bir bina SAP2000 programı kullanılarak deprem yönetmeliğine göre tasarlanmıştır. İlk etapta, tasarlanan yapının performans düzeyi belirlenmiştir. İkinci etapta kolon ve kiriş boyutları değiştirilmeden yalnız enine donatı oranlan arttırılmış ve bu artışın binanın performans seviyesi üzerinde yaptığı etki araştırılmıştır. Üçüncü etapta kolon ve kiriş boyutları değiştirilmeden yalnız boyuna donatı oranlan arttırılmış ve bu artışın binanın performans seviyesi üzerinde yaptığı etki araştırılmıştır. Dördüncü ve son etapta kolon boyutlan 30/60cm'den 40/80cm'e, kiriş boyutlan 25/50cm'den 30/75cm'e çıkarılmış ve yapı elemanları yeniden tasarlanarak binanın performans seviyesi irdelenmiştir. Yapılan analizler sonunda enine ve boyuna donatı artışlarının ve kesit boyutlan artışının binanın performansı üzerindeki değiştirici etkileri karşılaştırılılarak basit bir maliyet hesabı çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NONLINEAR SEISMIC ANALYSIS OF A REINFORCED CONCRETE BUILDING FOR DIFFERENT PERFORMANCE LEVELS Non-linear analysis and design methodology, structural and non-structural performance levels, performance based design procedure are introduced. Determination of the capacity curve, bilinearization of the capacity curve, target displacement and performance evaluation of frame systems are explained. As a case study a five-storey reinforced concrete building is designed in accordance with current earthquake code with SAP2000. Performance evaluation of the structure is carried out in the first stage according to FEMA 356 displacement coefficient method. In the second stage column and beam dimensions are kept the same and only the transverse reinforcements of all columns and beams are increased and performance evaluation of the system is carried out. Effect of transverse reinforcement ratio on the overall performance of the system is investigated. In the third stage column and beam dimensions are kept the same and only the longitudinal reinforcement of all columns and only the first and second storey beams are increased and performance evaluation of the system is carried out. Effect of longitudinal reinforcement ratio on the overall performance of the system is investigated. In the fourth stage column dimensions are increased from 30/60cm to 40/80cm and beam dimensions are increased from 25/50cm to 30/75cm and. Elements are re-designed and re-reinforced and effect of these increases on the overall performance of the system is investigated. At the end of analyses, effectiveness of transverse and longitudinal reinforcement increase, cross sectional dimension increase on the performance level of the system are compared. Finally a basic cost analysis is performed.