Problems encountered in strengthening reinforced concrete buildings using shear walls
Betonarme binaların perde duvarlar kullanılarak güçlendirilmesinde karşılaşılan problemler
- Tez No: 129395
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET BETONARME BİNALARIN PERDE DUVARLAR KULLANILARAK GÜÇLENDİRİLMESİNDE KARŞILAŞILAN PROBLEMLER Bu tez, betonarme binaların güçlendirilmesinde kullanılan perde duvarlar, duvarların uygulama çeşitleri, mevcut sisteme entegrasyonu ve perde duvarlarla güçlendirmenin avantaj ve dezavantajlarını incelemektedir. Betonarme perde duvarlarla güçlendirme, mevcut sisteme yüksek rijitlik sağlayan, binanın birinci doğal titreşim periyodunu düşüren ve dolayısı ile, deplasman ve deformasyonları azaltan, yaygın bir güçlendirme tekniğidir. Bu çalışmada, eksentrik yerleştirilen ve konsantrik yerleştirilen olmak üzere iki çeşit olan güçlendirme perde duvarları tanımlanmış ve uygulamaları, mevcut sisteme entegrasyonları, maliyetleri açısından karşılaştırılmıştır. Perde duvarlarla güçlendirilen binaların davranışlarını anlamak üzere, 10 katlı betonarme bir konut binası, statik eşdeğer deprem yükleri altında incelenmiştir. Bu çalışmanın sonrasında, perde duvarlar genel sistemden dışarı alınmış, daha küçük sonlu elemanlar kullanılarak, mevcut sisteme entegrasyonları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PROBLEMS ENCOUNTERED IN STRENTHENING REINFORCED CONCRETE BUILDINGS USING SHEAR WALLS This study is focused on shear walls used for retrofitting reinforced concrete buildings, their applications and integrity to the existing structural system; advantages and disadvantages of strengthening with shear walls. Strengthening with shear walls is a common retrofitting technique that supplies a high stiffness to the existing structural system, lowers the first fundamental period of the building and therefore, reduces the displacements and deformations. Two types of retrofitting shear walls, namely eccentrically placed and concentrically placed shear walls, are described and compared according to their application, integrity with the existing structural system, cost and etc. The static equivalent analyses are carried out for a 10-storey reinforced concrete residential building as a case study, in order to understand the behaviour of structures strengthened with shear walls. Afterwards, shear walls are remodelled out of the global system with a finer mesh size, and their integrity is studied.