Logistic fleet management using tabu search
Tabu arama yöntemi ile lojistik filo yönetimi
  1. Tez No: 129406
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL KAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET TABU ARAMA YÖNTEMİ İLE LOJİSTİK FİLO YÖNETİMİ Filo yönetim sistemleri sahada çalışan araçların faaliyetlerini izlemek ve kontrol etmek için kullanılırlar. Filo çalışanlarım izlemenin yaran filo yöneticileri ile çalışanlar arasındaki eşgüdümün artırılmasıdır. Başarılı bir filo yönetim sistemi, izleme ve kontrol işlevleri dışında dağıtım faaliyetlerini de planlayabilir. Bu çalışma, filo araçlarının etkili bir şekilde yönlendirilmesi için gereken araca duyulan ihtiyaç nedeniyle gerçekleştirildi. Gerçek şartlarda bir coğrafi alana dağılmış müşterilerden gelen istekler bu yöntemle karşılanabilir. Yazar tarafından geliştirilen filo yönetimi sisteminin bir parçası olan Coğrafi Bilgilendirme Sistemi (CBS) müşterileri sayısal bir harita üzerinde işaretlemek için kullanılır. Bu tezin birinci safhası CBS üzerinde yol ağını oluşturmak ve Dijkstra tarafından geliştirilen en kısa yol yönteminin uygulanmasından oluşur. Çalışmanın ikinci safhası bilgisayar üzerinde sayisal harita ile temsil edilen bir coğrafi alan üzerinde dağıtım işerinin planlanmasını içerir. Dağıtım probleminin genel tanımı literatürde Araç Yönlendirme Problemi (AYP) 'ni işaret eder. Gerçek hayattaki olabilirlik koşullan problem içinde taşıma ağırlığı ve rota uzunluğu kısıtlan ile temsil edilir. AYP probleminin NP-zor olması nedeniyle bir Tabu Arama (TA) metahüristik yöntemi yaklaşık-eniyi çözümleri bulabilmek için geliştirilmiştir. Yeni planlama yöntemi, literatürden ve gerçek hayattan alınan dağıtım problemleri ile test edilmiştir. Kuramsal ve gerçek hayattaki problemler üzerindeki başarılı sonuçlar, lojistik dağıtım faaliyetlerini planlamak için sağlam bir araç geliştirmeye yönelik bu çalışmanın başarısını kanıtlar.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT LOGISTIC FLEET MANAGEMENT USING TABU SEARCH Fleet management systems monitor and control the activities of trucks that are operating at the field. The benefit of monitoring fleet members is largely due to the increased coordination between the fleet manager and workers. Besides monitoring and controlling, a successful fleet management system may achieve planning of distribution tasks. This study has been stimulated by the needs of a decision support tool for efficiently routing trucks in the fleet. The service requests from customers that are distributed on a real geographic area could be fulfilled by this scheduling algorithm. The Geographical Information System (GIS) module of the fleet management system developed by the author is used for pointing customer locations on a digital map. The first phase of this study covers storing network data on GIS module and then building a robust and fast shortest path computation software based on Dijkstra's algorithm. The second phase of the study includes scheduling of the distribution task on a geographical region that is represented by a digital map at computer. The general description of the distribution problem addresses Vehicle Routing Problem (VRP) in the literature. The feasibility conditions in real life are transferred into the problem as capacity and route length constraints. Since VRP is a NP-hard problem, a Tabu Search (TS) metaheuristics is designed for obtaining near-optimum solutions. The TS algorithm is tested against known problems in the literature together with a distribution problem in real life. The successful results on theoretical and real life problems prove that the study has reached its aim for designing a robust scheduling tool for logistic distribution operations.