An Application of technical analysis to Istanbul Stock Exchange for the period between 1997-2001
Teknik analizin 1997-2001 yılları arasında İstanbul Menkul Kıymetler Borsasına uygulaması
  1. Tez No: 129407
  2. Yazar: EVREN GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVİD PİNHAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Economics, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET TEKNİK ANALİZİN 1997-2001 YILLARI ARASINDA İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASINA UYGULAMASI Bu tezde teknik analizde en sık kullanılan indikatorlerin yardımlarıyla bir portföy oluşturma modeli geliştirilmiştir. Değişik teknik analiz indikatörleri, farklı zaman aralıkları ve farklı portföy oluşturma yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Bütün bu yöntemler 1997-2001 arası IMKB-30 hisseleri üzerinde test edilmiş ve sonuçları değerlendirilmiştir. Bu sonuçlar ışığında en yüksek getiri ve Sharpe rasyosu değerini sağlayan portföy oluşturma yöntemleri önerilmiştir. Fiyat- Kazanç oranları veya endeks sinyali gibi çeşitli yöntemler modele dahil edilerek sonuçların iyileştirilmesine çalışılmıştır. Sonuç olarak, teknik analizin istatistiksel olarak belirgin bir şekilde hisse fiyatları üzerinde tahmin gücü olduğu çeşitli durumlarda ortaya çıkmış ve endekse göre daha yüksek getiriler elde edilebilecek portföy oluşturma yöntemlerinin bulunabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AN APPLICATION OF TECHNICAL ANALYSIS TO ISTANBUL STOCK EXCHANGE FOR THE PERIOD BETWEEN 1997-2001 The aim of this study is to develop a heuristic to construct portfolios using popular indicators of technical analysis. Different technical indicators are tested and analyzed with respect to different time periods and portfolio construction methods. All these methods are implemented to ISE-30 data between 1997-2001 and the results are analyzed. Considering the results obtained from these analysis, several portfolio construction methods are proposed for different time periods to get the highest returns and highest Sharpe ratios. Price-earnings ratios and the market signal are introduced to the model in the decision process to improve the results. As a result, it is observed that technical analysis significantly has predictive power on stock market prices for some cases and one can find strategies to construct portfolios that over perform the market.