Development, implementation and testing of universal random variate generation methods
Evrensel rassal değişken üretim yöntemlerinin tasarımı, uygulanması ve test edilmesi
- Tez No: 129405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. WOLFGANG HÖRMANN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
IV ÖZET EVRENSEL RASSAL DEĞİŞKEN ÜRETİM YÖNTEMLERİNİN TASARIMI, UYGULANMASI VE TEST EDİLMESİ Bu Yüksek Lisans Tez çalışması, literatürde yeni olan bazı evrensel algoritmaların istatistiki kesinliğini ve performansını incelemektedir. Bu yöntemleri sunan yayınlarda uygulama ve test sonuçlan yer almamaktadır. Dolayısı ile bu tez çalışmasının amacı bu yeni algoritmaların pratik olarak uygulanabilirliğini ve simülasyonlarda kullanılmasının uygun olup olmadığını incelemektir. Ayrıca, karşılaşılan eksikliklerin üstesinden gelebilmek için algoritmaların yeni geliştirilmiş versiyonları da önerilmektedir. %2 test sonuçları, bu tezde incelenen yöntemlerin biri dışında istatistiki olarak kesin ve dolayısıyla pratikte uygulanabilir yöntemler olduğunu göstermektedir. Karakteristik Fonksiyonlar için Seriler Yöntem' 'inin uygulamasında önemli sayısal sorunlar ile karşılaşılmıştır ve bu yöntemin pratikte kullanımı mümkün değildir. Monoton Olasılık Dağılımarı için Evrensel Rassal Değişken Üretim Yöntemleri, simülasyon tasarımcısının ihtiyaçlarına ya da tercihlerine bağlı olarak, özellikle düşük başlangıç sürelerinin veya esnekliğin kritik olduğu durumlarda kullanışlı olabilir. Polya Karakteristik Fonksiyonları için Rassal Değişken Üretim Yöntemleri ve Ortho-Monoton Olasılık Dağılımları için Evrensel Rassal Vektör Üretim Yöntemleri kesinlikle kullanışlı yöntemlerdir. Gerçekleştirilen deneyler, bu yöntemlerin kesin olduklarını ve çok yavaş olmadıklarını ortaya koymuştur. Literatürde benzer yöntemler olmamasından dolayı, bu yöntemler alanlarında emsalsizdir. Ayrıca bu tez çalışmasındaki algortimalar için yazılan C kodları, UNURAN C kütüphanesine katkı niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT DEVELOPMENT, IMPLEMENTATION AND TESTING OF UNIVERSAL RANDOM VARIATE GENERATION METHODS This MS Thesis aims to examine new universal algorithms in terms of exactness and performance. The papers introducing these methods do not include any implementation and test results. The aim of this thesis is to answer the question if these algorithms are practically useful and if they can be recommended for the use in simulation studies. In some cases, new versions of the algorithms are also suggested to overcome deficiencies observed in testing. Chi-Square test results show that methods presented in this thesis are all exact methods and can be used in practice. Only the Series Method for Characteristic Functions has severe numerical problems and cannot be recommended. Universal Methods for Monotone Densities on R+ are useful, especially for cases where low-set up time or flexibility is crucial depending on the need or choice of the simulation designer. Method for Polya Characteristic Functions and Universal Methods for Ortho-Monotone Densities on Rd+ are definitely useful methods. Our experiments show that they are exact and not too slow. As there are no similar algorithms suggested in the literature, these methods are the only possibility if generation from Ortho-monotone densities or Polya characteristic functions is necessary. The code written during this study is also a supplement to the UNURAN random variate generation library written in C. ^^w.