Nonlinear structural analysis and retrofit of semirigidly connected steel structures
Yarı rijit birleşimli çelik yapıların doğrusal olmayan analizi ve güçlendirilmesi
  1. Tez No: 129417
  2. Yazar: İBRAHİM ORTAKÖYLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET YARI RİJİT BİRLEŞİMLİ ÇELİK YAPILARIN DOĞRUSAL OLMAYAN ANALİZİ VE GÜÇLENDİRİLMESİ Bu tezin amacı güçlendirme projelerinde yan rijit bağlantı özellikleri kullanılarak daha gerçekçi yapı davranışına ulaşılmasını sağlamaktır. Bu çalışmada iki tip yan rijit bağlantı tipi kullanılmıştır. Bu bağlantılar 'JMRC isimli bilgisayar programı kullanılarak analiz edilmiştir. JMRC programının sonuçlan FEMA 273 ve ATC 40 dokumanlarından yararlanılarak, birleşimlerin modellenmesinde kullanılmıştır. Öncelikle, 'Performance based design', kapasite spektrumu, deprem spektrumu, performans noktası ve deprem yükü azaltma katsayısı kısaca açıklanmıştır. Gerçek yapısal davranışı elde etmek için, çelik yapılardaki yan rijit birleşim özellikleri ve doğrusal olmayan statik analiz yöntemi birarada kullanılmıştır. Bina, 'performance based design' yöntemiyle analiz edilmiş ve sonucunda binanın deprem yüklerine dayanamıyacağı anlaşılmıştır. Sonuçlar Türk Deprem Yönetmeliğine göre değerlendirilerek yetersizliği gösterilmiştir. Çelik çerçevenin, çelik plakalarla ve dış merkez çelik çaprazlarla güçlendirilmesi yapılarak her iki sistem de 'pushover' methodu ile analiz edildi ve etkileri değerlendirildi. Sonuçlar gösterdi ki, iki güçlendirme yöntemi de yapının performansını artırdı ve yapısal performansları 'Immediate occupancy' performans noktasına yükseltilmiştir.Güçlendirme yöntemlerinin linear olmayan davranışlarını değerlendirmek için orijinal bina ve güçlendirilmiş binalar için deprem yükü azaltma katsayıları hasaplandı. Bu çalışma sonucunda ulaşılan sonuçlara göre; yan rijit birleşimlerin analizlerde kullanılması birleşim esnekliğini artırmakta ve binanın daha esnek davranmasını sağlamaktadır. Diğer taraftan çelik plakalarla ve dış merkez çelik çaprazlarla güçlendirme ise binanın rij itliğini artınr. Güçlendirilmiş çerçevelerin analizinde yan rijit bileşimlerin kullanılması daha gerçekçi bina davranışına ulaşılmasını sağlamaktadır.Bu çalışmada çelik plakalarla güçlendirme, dış merkez çelik çaprazlarla güçlendirmeden daha etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT NONLINEAR STRUCTURAL ANALYSIS AND RETROFIT OF SEMIRIGIDLY CONNECTED STEEL STRUCTURES The objective of this thesis is to investigate the use of semi-rigid beam to column connections in retrofit designs and to evaluate the results in terms of structural behavior. Two semi-rigid connection types are used in this study. These connections are analyzed using a computer program JMRC. Performance based design methodology, determination of capacity spectrum, demand spectrum, performance point, seismic load reduction factor are explained. To model the real structural behavior, concept of semi-rigidity in steel structures and nonlinear static analysis procedure were used together in the case study. After the analysis with performance design method, the building was found insufficient to resist the earthquake loads. The results were evaluated according to that of the current Turkish Code design results. Consequently, steel frame is retrofitted by steel plate shear walls, and eccentric steel braces. Two retrofitted systems were analyzed by pushover method and at the end of the analysis two retrofit systems are compared according to their structural effectiveness. The result shows that both retrofit strategies increased the performance of the building and structural performance levels were upgraded for both into immediate occupancy performance level. In order to see the nonlinear behavior of the retrofit strategies, the seismic load reduction factor, R was determined for the original and the retrofitted buildings. As a result of this study it is concluded that; structural analysis using semi-rigid connections increases the joint flexibility and thereby the building becomes more flexible. However, the retrofit of the system by steel plate shear wall and eccentric steel braces increases the rigidity of the building. By using semi-rigid connections in the analysis of retrofitted frames, more accurate results reflecting the real behavior of the building is achieved. In this study, it is seen that the retrofit by using steel plate shear wall is more effective than the retrofit by eccentric steel braces.