Investigations to elucidate the molecular mechanisms controlling transcription of the factor VIII and von Willebrand genes
Faktör VIII ve von Willebrand faktör genlerinin transkripsiyonunu kontrol eden moleküler mekanizmalarının ortaya çıkarılmasına yönelik araştırmalar
- Tez No: 129441
- Danışmanlar: PROF. DR. S. HANDE ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET FVIII VE VON WILLEBRAND FAKTÖR GENLERİNİN TRANSKRİPSİYONUNU KONTROL EDEN MOLEKÜLER MEKANİZMALARININ ORTAYA ÇIKARILMASINA YÖNELİK ARAŞTIRMALAR Kayma kuvveti vWF plasma düzeyini etkileyen faktörlerden biridir. 2.5 kb uzunluğunda vWF promotör bölgesinde bulunan üç SSRE'nin vWF gen anlatımındaki görevi bir ekspresyon vektör sistemiyle araştırılmıştır. vWF promotör bölgesinin transkripsiyonel aktivitesinin dinlenme ve kayma kuvvetiyle uyanlma durumunda analizi bu bölgenin kayma kuvvetinden etkilendiğini göstermiştir. EMSA SSRE'lerin nükleer proteinlerle iletişime girdiğini ve iletişimin hücrelerin akımsal uyarılmasına bağlı olarak değiştiğini göstermiştir. Bugüne kadar elde edilen bulgular ekson 14'ün FVIII gen anlatımının kontrolünü düzenleyici bölge olma olasılığına işaret etmektedir. Ekson 14 dizisindeki CpG dinükleotidlerinin analizi, ekson 14'ün FVIII anlatımı olan ve olmayan dokularda yüksek seviyede metile edildiğini göstermiştir. Bu sonuç hipotez edilenin aksine ekson 14'ün dokuya özgün FVIII anlatımından sorumlu olamayacağını göstermektedir. Ekson 14 bölgesinde bir genotip/fenotip ilişkisi gösterebilmek amacıyla diğer bütün eksonlarda, ekson/intron bağlantı bölgelerinde mutasyon taşımadığı belirlenmiş olan hemofili A hastalan doğrudan DNA dizi analiziyle araştırılmıştır. Ancak patojenik bir mutasyona rastlanamayan bu hastaların yüzde 40'ında önceden belirlenmiş SNP (Serl269Ser polimorfizmi) saptanmıştır. FVIII düzeyi yüksek ve düşük olan bireyler arasmda yapılan Serl269Ser polimorfizmi alel sıklığı çalışması, bu polimorfizmin FVIII anlatımı ile ilişkilendirilemeyeceğini göstermiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada vWF gen anlatımında SSRE'lerin etkisi kanıtlanırken, FVIII gen anlatımında ekson 14'ün bir rolü olduğu gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT INVESTIGATIONS TO ELUCIDATE THE MOLECULAR MECHANISMS CONTROLLING TRANSCRIPTION OF THE FACTOR VIII AND VON WILLEBRAND GENES Shear stress is one of the factors that affect vWF plasma level. The functional characterization of the three SSREs located within 2.5 kb region of the vWF promoter region were carried out in an expression vector system in order to investigate the role of SSREs in vWF gene expression. The transcriptional analysis under resting and shear stimulated conditions revealed that the vWF promoter region was responsive to fluid shear stress. Further characterization of the SSREs by EMSA demonstrated that nuclear proteins interact with the SSREs and the interaction pattern changes with the flow stimulation of the cells. Several lines of evidence suggest a possible role of exon 14 of the FVTfl gene in regulating its expression. Methylation analysis of CpG dinucleotides in exon 14 revealed hypermethylation in both FVTfl expressing and non-expressing tissues showing that exon 14 could not have a role in tissue specific expression of FVTfl as hypothesized. In order to show a genotype/phenotype relationship DNA sequence analysis of exon 14 in hemophilia A patients who lack mutations in all other exons and exon/intron boundaries was carried out. This analysis did not reveal any sequence change except a previously identified SNP (Serl269Ser) in 40 per cent of the patients. The analysis of the allelic frequency of Serl269Ser SNP among individuals with high and low levels of FVIII did not show an association of this polymorphism with FVIII gene expression. Conclusively, while investigations involved in this study established a firm link between SSREs and vWF gene expression, it did not provide any further evidence as to the role of exon 14 in FVm gene expression.