X-ray binaries with white dwarfs
Beyaz cüceli x ışını çiftleri
- Tez No: 129442
- Danışmanlar: PROF. DR. E. NİHAL ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
VI ÖZET BEYAZ CÜCELİ X IŞINI ÇİFTLERİ Bu çalışmada ROSAT PSPC aletiyle gözlemlenmiş sekiz adet SU UMa tipi Cüce Novanın tayfsal parametreleri araştırılmıştır. Ham dataya çeşitli tayfsal modeler uygu lanmış ve en iyi uyan modelin Raymond-Smith olduğu görülmüştür. Bu modele göre sıcaklıklar kT ~ 1.1- 1.8 keV aralığında,buna karşılık gelen Galaktik Soğurma değerleri ise NH ~ 2.4 x 1020 - 4.1 x 1020 cm~2 aralığında hesaplanmıştır. 0.1 - 2.4 keV en erji aralığındaki X ışını. Flüks değerleri log Fx = -13 ile -11 ergscm~2s~1 arasında bulunmuştur. Kaynakların flüksleri durağan durumdaki optik ve morötesi flükslerine oranlanmış ve sonuçta Fx/Fuv ve/veya Fx/F^t ~ 0.09 - 0.37 aralığında bulunmuştur. Bu sayılar yığılma diskinden yayınlanan radyasyonun daha çok optik ve morötesi bölgeden geldiğini göstermektedir. SU UMa tipi Cüce Novaların büyük bir kısmı patlama safhasında morötesi gecikmesi göstermektedir ki bu fenomen Meyer ve Meyer-Hofmeister'in Korona Sifon Akımı Mod eliyle iyi bir şekilde açıklanmaktadır. Bu sebepden, seçilen kaynakların tayfsal anal izlerine Koronal Sifon Akımı modelinin denklemleri uygulanmıştır. Bu model kul lanılarak, yığılma disklerindeki yığılma oranları ~ 10-12-3 - 10-113 Mqijt~1, koronalar- daki kütle buharlaşma oranları, 10~6-5 - 10-5-5 gcm~2sec~l ve koronaların yarıçapları ~ 1091 - 109-9 cm cm aralığında hesaplanmıştır. Koronaların içindeki basınç değerleri yığılma diskinden ~ 10 x 109 yüksekliklere kadar ~ 1200 gramT2 sec~ alarak bu lunmuştur. Analizlerin ve hesapların sonucu olarak, SU UMa tipi Cüce Novaların durağan hallerinde yayınlanan yumuşak X ışınlarının bir kısmından Sınır Tabakası ile Beyaz Cüce arasında yer alan Koronanın sorumlu olabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT X-RAY BINARIES WITH WHITE DWARFS X-ray spectral parameters were determined for eight disk accreting SU UMa type Dwarf Novae observed with the ROSAT (PSPC). The raw data were fitted to various spectral models and the best fit spectral model is found to be that of Raymond-Smith. The best fit temperatures were estimated between kT ~ 1.1-1.8 keV while the Galactic Absorption values were found between NH ~ 2.4x 1020- 4.1 x 1020 cm~2. The estimated 0.1 - 2.4 keV fluxes were in the range of log Fx - -13 to -11 ergscm~2s~1. Using optical and UV fluxes in the quiescent state of the sources, Fx/Fuv and/or Fx/Fopt rates were found between ~ 0.09 and ~ 0.37. It shows that most of the energy is radiated in optical and UV flux in the accretion disk at quiescent state. Many of SU UMa type Dwarf Novae show an Ultraviolet lag in their outburst spectrum, Coronal Siphon Flow Model of Meyer and Meyer-Hofmeister can explain this phenomenon well. For this reason, the equations of this model were applied to the spectral analyses of the selected sources. Using this model, the mass accretion rates in the accretion disks, the mass evaporation rates in corona, and the radii of the coronae were calculated to be ~ 10-123 - 10-11,3 Meyr'1, 10-6,5 - 10"55 gcm~2sec~l, ~ 109-1 - 1099 cm, respectively. The pressures in coronas were less than ~ 1200 grcm~2sec~x for vertical heights (z) up to ~ 10 x 109 cm from the accretion disk. As the result of the analyses and calculations, it is found that a corona between the boundary layer and the white dwarf must be responsible for the some parts of the observed soft X-rays in quiescent state of SU UMa type DNe.