Magnezyum hidroksitin alçak gerilim kabololarda alev geciktirici olarak kullanılmasının incelenmesi
The Investigation of using magnesiumhydroxide as flama retardent at the low voltage cables
- Tez No: 129472
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENVER DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
MAĞNEZYUMHİDROKSİTİN ALÇAK GERİLİM KABLOLARDA ALEV GECİKTİRİCİ OLARAK KULLANILMASININ İNCELENMESİ AHMET AKIN ŞENER Anahtar Kelimeler : Düşük Duman Yoğunluğu, Alev Geciktirici, Halojen İçermeyen, Çapraz Bağlı, Aşılama, Sıcakta Uzama, Master Batch, Ön Vulkanize Özet : Son yıllarda kablo imalatçıları, yangın tehlikesine karşı, aleve dayanıklı, yandığında fazla duman ve korozif gaz çıkarmayan, kablo yapımına büyük ağırlık vermektedirler. Başlangıçta elektrikli cihazlar, otomotiv gibi alanlarda yüksek sıcaklıkta uzun süreli kullanım ve aleve dayanıklılık esas alınırken, son yıllarda bu özelliklere yandığında mümkün olduğunca az duman çıkarma ve korozif (Halojenik) gaz çıkarmama gibi özelliklerde eklenmiştir. Ayrıca yeni geliştirilen malzemeler ile maliyet düşürülerek bina ve tesisatların tamamında bu tür kabloların kullanımı amaçlanmaktadır. Bu çerçevede ulusal ve uluslar arası çeşitli standartlar oluşmuştur. Bu çalışma kapsamında, Magnesyumhidroksit ile doldurulan olefınik yapıdaki polimerin, silan grafting yöntemi ile çapraz bağlanarak BS 7211 kablo standartında tanımlanan izolasyon malzemesinin elde edilmesi hedeflenmiştir. 11
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF USING MAGNESIUMHYDROXIDE AS FLAME RETARDENT AT THE LOW VOLTAGE CABLES. AHMET AKIN ŞENER Key words : Low Smoke Density, Flame Retardent, Halogen Free, Crosslinked, Grafting, Hot Set, Master^Batch, Scorch Abstract: Nowadays, the cable manufacturers are giving high importance to the production of flame retardent, low smoke and non corrosive cables. Formerly, while considering the long service life at the high temperature for electrical appliances and automotive industry cables lately, the properties like low smoke and noncorrosive gas generation during burning were included. Additionally, using of these type cables are aimed in the building installations by the cost reduction of new developed cable compounds. In this frame, the various standarts were formed as national and international. In this study, developing of insulation material according to BS 7211 is aimed by filling the polimer with magnesiumhydroksit having polyolephinic structure and getting crosslinked by silane grafting methode. in