Kısmi yanıtlı sönümlemeli kanallarda uzay-zaman kodlamalı sistemlerin hata başarımı
Error performance of space time coded systems in partial response fading channels
- Tez No: 129483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET“Kısmi Yanıtlı Sönümlemeli Kanallarda Uzay-Zaman Kodlamalı Sistemlerin Hata Başarımı”isimli bu tezde, Uzay-Zaman Kafes Kodlamalı modülasyonlu sistemler tasarlanmış ve hata başarımları sönümlemeli kanallarda incelenmiştir. Kafes Kodlamalı Modülasyon (Trellis Coded Modulation, TCM), kodlama ve modülasyonun bir arada düşünüldüğü ve iletişim sisteminin güvenilirliğini artırmak için band genişliğini yada iletilen gücü artırmayı gerektirmeyen bir modülasyon yöntemidir. Uzay Zaman Kodlama, birden fazla anten kullanılarak iletişimi mümkün kılmaktadır. Uzay-zaman kodlaması güç ve bant verimli bir kodlama yöntemi olmasının yanında iletişim sistemin kapasitesini de artırır. Bu çalışmada, bu iki kodlama yöntemi birleştirilerek bir sistem tasarlanmıştır. Tasarlanan sistem TCM yönteminin güç ve band verimliliğine ek olarak Uzay-Zaman sisteminin kanal kapasitesini iyileştirme özelliklerini barındırmaktadır. Alıcı kısımda ise alman iki farklı işaretleri basitleştirmek ve özelliklerini korumak için kestirimci-birleştirici yapılan kullanılmıştır. Böylece alıcı kısımdaki kod çözme karmaşıklığı azaltılmıştır. İncelenen sistem için iki adet örnek sistem tasarlanmış, bu sistemlerin kısmi yanıtlı sönümlemeli kanallardaki başarımları bilgisayar benzetimleri yardımlarıyla elde edilmiş ve tasarlanan sistemin başarım üstünlükleri kanıtlanmıştır. vn
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study which is named“Error Performance of Space-Time Coded Systems in Partial Response Fading Channel”, Space-Time Trellis Coded systems are designed and their error performance is studied in fading channels. Trellis-Coded Modulation is a kind of modulation technique which integrates coding and modulation together. Without the need of increasing bandwidth or transmitted power, TCM systems enhance the reliability of communication system. Space-Time Coding provides the communication by using multiple antennas in transmitter and/or receiver. Space-Time Coding systems are not only power and bandwidth efficiency systems but also they increase the capacity of communication system. In this study, a system is designed by integrating these two methods. The designed system enables improving the channel capacity in addition to power and bandwidth efficiency. At the receiver part, estimator-combiner combination is utilized to simplify two different signals that received from two transmitters and preserves their properties. Therefore, decoding complexity is decreased at the receiver. For the investigated systems performance analysis, two example systems are designed and error performances are examined in the partial-response fading channels and its error performance superiority is proved by using computer simulations. vm