Hücresel sinir ağlarında kararlılık kriterlerinin analizi
Stability analysis of cellular neural networks
  1. Tez No: 129484
  2. Yazar: EMRE ERSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET HÜCRESEL SINIR AĞLARINDA KARARLILIK KRİTERLERİNİN ANALİZİ Bu tez çalışması, dinamik sinir ağlarının özel bir sınıfı olan Hücresel Sinir Ağlarının (HSA) denge noktasının varlık, teklik ve global asimptotik kararlılık koşullarının bulunması üzerinedir. Bu koşullar, üzerinde çalışılan yapay sinir ağının ara bağlantı matrisine bağlı olduklarından, bazı matris sınıflarının özellikleri verilmiştir. Görüntü işleme uygulamalarında kullanılan simetrik olmayan bir HSA için tam kararlılık koşulu gösterilmiştir. Ayrıca HSA için denge noktalarının teklik ve global asimptotik kararlılığı ile ilgili bazı yeterli koşullar verilmiştir. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY STABILITY ANALYSIS OF CELLULAR NEURAL NETWORKS This thesis concentrates on the problem of finding the conditions for existence, uniqueness and global asymptotic stability of the equilibrium point for a special class of dynamical neural networks, the Cellular Neural Networks (CNN). These conditions have constraints on the interconnection of the neural network system considered. Therefore a study of the properties of certain classes of real matrices is also carried out. An important sufficient condition for the complete stability of nonsymmetric CNNs is obtained, which is crucial for image processing applications. Several sufficient conditions for the uniqueness and global asymptotic stability of the equilibrium point for CNNs are presented. VIII