Bayramdere (Lapseki-Çanakkale) Barajı ve göl alanının mühendislik jeolojisi incelemesi
Engineering geological investigation of Bayramdere (Lapseki-Çanakkale) Dam and its lake area
  1. Tez No: 129485
  2. Yazar: OĞUZ İSMAİL ABİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAY GÜRPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET BA YRAMDERE (LAPSEKİ-ÇANAKKALE) BARAJI ve GÖL ALANININ MÜHENDİSLİK JEOLOJİSİ İNCELEMESİ Bu çalışma Bayramdere Barajı ve göl alanının mühendislik jeolojisini incelemek, kullanılan malzemeler, ve önerilen enjeksiyon işlemlerini değerlendirmek için yapılmıştır. Tez çalışması arazi gözlemleri ve büro çalışmalarım içermektedir. Bayramdere barajı; Çanakkale ili Lapseki İlçesinin 16 kilometre doğusunda, Bayramdere üzerinde, temelden 60,00 m yüksekliğinde, kaya dolgu tipinde yapılmaktadır. Baraj alanında jeolojik birimler alttan üste doğru, Andezitik tüf, andezit, taraça, yamaç molozu ve alüvyon şeklinde sıralanmaktadır. Baraj andezitik tüller üzerinde oturacaktır. Dolusavak sağ sahilde tüfler üzerindedir. Dolusavak şevleri eşikte 2/1, boşaltım kanalı ve enerji kinci havuzda 1/1 olacaktır. Derivasyon tüneli sol sahildedir ve tamamen tüfler içerisinde açılmıştır. Tünelin enjeksiyonu 3 m aralıklı kesitlerde, tek ve çift nolu kesitlerde ardışık ve 45^ şaşırtmalı olarak yapılmıştır. Her kesitte 4 delik bulunmaktadır. Barajın gövde inşaatında kullanılacak olan yapı malzemeleri üç adet geçirimsiz (B, C, D), iki adet geçirimli (A,E) gereç alam ile bir adet kaya ocağından karşılanacaktır. Her iki sahilde 2,00 m derinliğinde sıyırmadan sonra^ 1,00-2,00 m derinliğinde katof hendeği yapıldığı zaman duraylılık sorunu olmayacaktır. Talvegde 1,5 m kalınlığındaki alüvyon kaldırıldıktan sonra 2 m derinliğinde katof hendeği açılacaktır. Ayrıca 70,00 m kotu altına 4 sıra enjeksiyon yapıldığı zaman kayanın taşıma gücü arttırılmış olacaktır. Sıyırma ve cut-off çukurundan sonra/ talvegde 24,00 m, sol sahilde 26,00-40,00 m arasında, sağ sahilde 25,00-45,00 m arasında değişen derinliklerde perdeler oluşturulacaktır. Perde, sağ sahilde dolusavak sağ sahilinden itibaren 9,00 m uzatılacaktır. vın
Özet (Çeviri)
SUMMARY ENGINEERING GEOLOGICAL INVESTIGATION OF THE BA YRAMDERE (C AN AKKALE-LAPSEKI) DAM AND ITS LAKE AREA This thesis was prepared to investigate engineering geology of Bayramdere Dam and its lake, and to evaluate injection works. Thesis work includes field observations and office work. The Bayramdere Dam is being built as a rock fill type at 16 km east of Lapseki district of Çanakkale city, on the Bayramdere Creek with 60 m height from foundation. Geological units in the dam area from oldest to young are andesitic tuff, andesite, slope debris and alluvium. Dam will be settled on the andesitic tuff. Spillway is on tuff in the right coast. Spillway slopes will be 1/2 in the threshold, 1/1 in excretion sluice and energy rending repository. The Diversion tunnel is in the left coast and it lies in the tuff. Injection of diversion tunnel was made in 3m spaced secton, consecutively in the odd and even section. Every cross section has four holes. Building material which will be used in body of the dam will be obtained three impermable (B,C,D), two permeable material site (A,E) and a rock quarry. Stability problem will avoided when cut-off trench will have a depth of 1,00-2,00 m after removal of overlying soil cover to a depth of 2 m in both coasts. In the thalweg, the cut-off depth will be 2 m after removal of the overlying alluvium to a depth of 1,5 m. In addition bearing strength of rock will be become augmented when making 4 lines injection under the 70 m. Curtain will be formed to a depth of 24 m at the thalweg, 25-45 m on the right coast, 26-40 m on the left coast. Curtain will be extended 9 m away from the spillway on the right coast DC