Üçlü sistemlere ait sıvı-denge buhar verilerinin bulunması
Determining the vapor-liquid equilibrium data to the ternary systems
- Tez No: 129500
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN HASDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET UÇ KOMPONENTLI SİSTEMLERE AİT SIVI - BUHAR DENGE VERİLERİNİN BULUNMASI Sıvı buhar denge verileri, kimyasal madde veya karışımlarının belli koşullardaki davranışlarının açıklanması bakımından büyük önem arz etmektedir. Kimya endüstrisinde destilasyon, adsorpsiyon, absorbsiyon gibi ayırma işlemlerinde kullanılan cihazların tasarımı, etkin olarak işletilmesi ve enerjinin ekonomik kullanılması için gerekli olan hesaplamalarda sıvı-buhar denge verilerine ihtiyaç duyulmaktadır. İzotermal ve izobarik şartlarda farklı maddeler için sıvı - buhar denge verilerine deneysel olarak ulaşmak çoğunlukla zor ve zaman alıcı olduğundan, bazı hesaplama metodlarına ihtiyaç duyulmuştur.“Aktivite Katsayısı Modelleri”adı verilen bu modellerin yardımıyla, sıvı - buhar dengesi verileriyle ilgili güvenilir sonuçlara ulaşmak mümkündür. Bu çalışmada, deneysel metodla elde edilen sıvı - buhar denge verileri; Wilson, NRTL, UNIQUAC ve UNIFAC modelleri kullanılarak hesaplanan sıvı-buhar denge verileri ile karşılaştırılmıştır. Denemelerde; Metilasetat-Su, Metilasetat- Asetikasit ikili sistemleri ve Metilasetat-Su-Asetikasit, Metilasetat-Metiletilketon- Asetikasit, Etilasetat-Su-Asetikasit üçlü sistemleri kullanılmıştır. Denemeler 760 mmHg da izobarik olarak, Fischer-Labodest sıvı-buhar denge cihazında yapılmıştır. Denemelerde alınan numuneler, HP - 6890 tipi gaz kromotografisi ile analiz edilmiştir. Deneysel sıvı faz bileşimleri (xı, X2), (xı, X2, X3), buhar faz bileşimleri (yi, yj), (yi, yi, y3), kaynama noktaları (T) ve aktivite katsayıları (yi, 72) tespit edilmiştir. Deneysel sıvı-buhar denge verilerinden elde edilen sonuçlarla, yukarıda adı geçen modellerden elde edilen denge verilerinin karşılaştırması yapılmıştır. Deneysel olarak elde edilen verilerin, model denklemlerden hesaplanan sonuçlarla uyumlu olduğu görülmüştür. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY DETERMINING THE VAPOR -LIQUID EQUILIBRIUM DATA TO THE TERNARY SYSTEMS Liquid-vapor equilibrium data, proves to be of utmost importance in determining the behaviour of chemical substances or mixtures in certain circumstances. In chemical industry, liquid-vapor equilibrium data are needed in the design and operation of gadgetry used in separation processes like distillation, adsorption and absorbtion and in calculations required for an efficient use of energy. Since it is often difficult and time consuming to be able to collect liquid-vapor equilibrium data through experimentation under isothermal and isobaric conditions, some methods of calculation have been required. By means of these models referred“Activity coefficient models”, it has become possible to attain reliable results concerning the liquid-vapor equilibrium data. This study exhibits a comparison between liquid-vapor equilibrium data determined through experimental means and liquid-vapor equilibrium data attained through Wilson, NRTL, UNIQUAC ve UNIFAC models. In the experiments, Methylacetate-Water, Methylacetate-Aceticacid binary systems and Methylacetate- Water-Aceticacid, Methylacetate-Methylethylketon-Aceticacid, Ethylacetate-Water- Aceticacid ternary systems have been used. Experiments have been carried out in isobaric conditions at 760 mmHg in Fischer-Labodest liquid-vapor equilibrium apparatus. The samples used in the experiments, have been analyzed with the HP - 6890 gas chromotography. Liquid phase compositions (xi, X2), (xi, X2, X3), vapor phase compositions (yi, yi), (yi, yi, yi), boiling points (T), activity coefficients (yi, 72) have all been experimentally achieved. Results attained through experimental liquid-vapor equilibrium data and the equilibrium data gathered from aforementioned models have been compared. It has been witnessed that the data achieved through experimentation has proven compatible with the results calculated through the above-mentioned models. VIII