Su-alifatik alkol sıvı-sıvı ekstraksiyon sisteminde monokarboksilik asidlerin dağılım dengesinin incelenmesi
Investigation of distribution equilibria of monocarboxylic acids in water-aliphatic liquid-liquid extraction system
- Tez No: 150754
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜHEYLA ÇEHRELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET SU-ALIFATTK ALKOL srvı-srvı ekstraksİyon sîstemînde MONOKARBOKSİLİK ASİDLERİN DAĞILIM DENGESİNİN İNCELENMESİ Bir ayırma prosesinin dizayn edilebilmesi için incelenen sisteme ait denge verilerinin belirlenmesi gerekir. Bu çalışmada bazı monokarboksilik asitlerin sulu çözeltüerinin, bir alifatik alkol olan 1-octanol ile oluşturdukları üçlü sistemlere ait sıvı-sıvı denge verileri incelenmiştir. Karboksilik asit olarak özellikle gıda, parfüm ve ilaç sanayinde katkı maddesi olarak önem taşıyan piruvik asit, izovalerik asit, kaproik asit ve propionik asit ile çalışılmıştır. Monokarboksilik asit-su- 1-octanol üçlü sistemleri için çözünürlük eğrisi ve bağlantı doğrulan deneysel olarak 293 K'de belirlenmiştir. İncelenen her bir sistem için dağılma katsayıları ve ayırma faktörü değerleri hesaplanmıştır. Deneysel verilerin güvenirliliği bağlantı doğrusu verilerine Othmer-Tobias ve Hand korelasyonları uygulanılarak test edilmiştir. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION OF DISTRIBUTION EQUILIBRIA OF MONOCARBOXYLIC ACIDS IN WATER-ALD7HATIC ALCOHOL LIQUTO-LIQUDD EXTRACTION SYSTEM Liquid-liquid equilibrium data are required to design extraction equipment and applicable separation processes. In this study, liquid-liquid equilibrium data of monocarboxylic acid- water- 1- octanol ternary systems were examined. Pyruvic acid, isovaleric acid, caproic acid and propionic acid were used as carboxylic acids which are important additives especially in food, perfume and pharmaceutical industry. The experimental solubility data of monocarboxylic acid-water-1-octanol ternary systems were determined at 293 K. Distribution coefficient and separation factor values were calculated for each examined systems. The reliability of the experimental tie-line data were ascertained through Othmer- Tobias and Hand correlations. IX