MPLS/VPN ağlarda servis kalitesi parametrelerinin seçimi
Choosing quality of service parameters over MPLS/VPN networks
- Tez No: 129501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SERTBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET MPLS/VPN AĞLARDA SERVİS KALİTESİ PARAMETRELERİNİN SEÇİMİ internetin ticari amaçlı bir haberleşme ağı haline geldiği günümüzde, en iyi servis kalitesi sağlama prensibi ön plana çıkmaktadır. Bu amaçla, ticari firmalar için güvenilirlik ve hızlı iletişim adına video konferans ve ağ üzerinde telefon uygulamaları için gecikme ve gürültü parametreleri gibi çeşitli servis kalitesi istekleri artmaktadır. IETF (Internet Engineering Task Force) sözkonusu servis isteklerini karşılamak amacıyla çeşitli servis model ve mekanizmaları amaçlamıştır. Bunların arasında en önemli olanları Kaynak Rezervasyon Protokol (RSVP) Modeli, Ayrık Servis Modeli (DS), Çok-protokollü Etiket Anahtarlama (MPLS), Trafik Mühendisliği (TE) gibi çeşitli modellemeler sayılmaktadır. Bu çalışmada, temel bir servis sağlayıcı simüle edilerek, MPLS modeli esas alınmıştır. Peer-to-Peer VPN çözümü ile birlikte ayrık servis kalitesine getirdiği iyileştirmeler vurgulanarak, öngörülen bir model üzerinde servis kalitesi mekanizmaları çalıştırılarak VoIP uygulaması gerçeklenmiştir. LX
Özet (Çeviri)
SUMMARY CHOOSING QUALITY OF SERVICE PARAMETERS OVER MPSL/VPN NETWORKS Providing the best quality of service has been in the most important place, as the internet is growing rapidly and has become a commercial issue in the last decade. For this purpose, commercial companies demand video conferencing and voice transportation in the name of security and rapid communication. That's why quality of service needs an improvement such as minimizing delay and noise in the line. Internet Engineering Task Force (IETF) has announced various quality of service parameters in order to meet the quality of service needs. The crucially important ones can be said as Resource Reserved Protocol (RSVP), Differentiated Service Model (DS), Multi protocol Label Switching (MPLS) and Traffic Engineering (TE). In this thesis, a very basic service provider network has been simulated and MPLS has been run over this simulated network. Peer-to-Peer VPN Model has been implemented as a VPN solution over MPLS-enabled network and the improvements to the quality of service parameters have been emphasized. Voice over IP (VoIP) has been deployed on a foreseen model with the quality of service mechanisms.