He-La hücrelerinde dimetilsülfoksit (DMSO) ve karboplatin'in hücre proliferasyonu üzerindeki etkileri
The Effects of dimethylsulfoxide (DMSO) and carboplatin into cell proliferation on He-La cells
- Tez No: 129539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET He-La Hücrelerinde Dimetilsülfoksit (DMSO) ve Karboplatin'in Hücre Proliferasyonu Üzerindeki Etkileri Bu çalışmada, insan serviks kanseri kökenli HeLa hücrelerinde DMSO ve karboplatin'in oluşturacağı sitotoksik etkinin saptanması amaçlandı. Deney sonuçlan mitoz indeksi ve işaretlenme indeksi gibi hücre kinetiği parametreleri kullanılarak değerlendirildi. DMSO'in 0.1 ml/ml konsantrasyonu ve Karboplatin'in 0.1, 0.5 ve 1 u,g/ml'lık konsantrasyonlarım tek ajan olarak HeLa hücreleri üzerine uygulandı. Bu uygulamalar başarılı sonuçlar verdi, ancak DMSO+karboplatin kombinasyonları 16 ve 32. saatlerde HeLa hücrelerinin işaretlenme indeksi ve mitoz indeksini tamamen engelledi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effects of Dimethylsulfoxide (DMSO) and Carboplatin into Cell Proliferation on He-La Cells In this study, cytotoxic effect occured by DMSO and Carboplatin in human cervix carcinoma-derived HeLa cells was established. Results of the experiments were evaluated with cell kinetic parameters such as mitotic index and labelling index. We treated as single agent, dose of DMSO with 0.1 ml/ml concentration, and dose of Carboplatin with 0.1, 0.5 and 1 ug/ml concentrations on HeLa cells. Those applications gave succesfully results, but labelling index and mitotic index of HeLa cells were completely inhibited in DMSO+Carboplatin combinations at 16 and 32 hours. In view above mentioned parameters, results was determined a statistically (pO.001) significant. Depending upon these result, we have conclude that DMSO induces synergistic and additive interactions with carboplatin and this results were determined a statistically (pO.001) significant. VII