Siklohekzanon-formaldehit polimerizasyon reaksiyonuna metanol etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of the methanol on polymerization of cyclohexanone-formaldehyde
  1. Tez No: 129540
  2. Yazar: GÜLŞEN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ GÜRKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Siklohekzanon-Formaldehit Polimerizasyon Reaksiyonuna Metanol Etkisinin İncelenmesi a-Hidrojen içeren ketonlar ile aldehitlerin reaksiyonundan ketonik reçineler elde edilir. En çok kullanılan ketonik reçine termoplastik siklohekzanon-formaldehit reçinesidir. Düşük molekül ağırlığına sahip siklohekzanon-formaldehit reçinesi, tek başına kullanılmayıp diğer polimerik maddeler ile karıştırılarak yüzey kaplama, vernik, mürekkep, kağıt sektöründe katkı maddesi olarak kullanılırlar. Bu çalışmada siklohekzanon ile formaldehitin bazik ortamda ve metanol içerisinde polimerizasyonu gerçekleştirilmiştir. Değişik siklohekzanon-formaldehit mol oranlarında, metanolsüz ve metanol içeren ortamlarda reaksiyonlar yapılmıştır. Elde edilen reçinelerin çözünürlük, FTIR, DSC ve TGA analizleri yapılarak reçinelerin özelliklerinde meydana gelen değişmeler incelenmiştir. Reçinelerin, monomerden reçineye dönüşme verimleri hesaplanmıştır. Siklohekzanon-formaldehit mol oranının; dönüşümü, elde edilen reçinenin erime sıcaklığını ve çözünürlüğünü etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca, polimerizasyonun metanol içerisinde gerçekleştirilmesinin reçinenin bozunma sıcaklığını ve reçineleşme sıcaklığını arttırdığı bulunmuştur. VIT
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of The Effect of The Methanol on Polymerization Reaction of Cyclohexanone-Formaldehyde Ketonic resins are prepared by reacting ketones containing a-Hydrogen with reactive aldehydes. The common used ketonic resin is thermoplastic cyclohexanone- formaldehyde resin. It is low molecular weight compound and is used in the coating industry, varnish, paper, ink, e.g., as additives to modify the properties of materials. In this study, cyclohexanone-formaldehyde resin was produced under basic condition and in methanol solution. Resins were prepared by varying molar ratio of cyclohexanone-formaldehyde and in varied amounts of methanol solution. FT1R spectrum, DSC and TGA curves of the resins were examined. Solubility of the resin was also determined. It was observed that the molar ratio of cyclohexanone-formaldehyde affected the conversion of the polymerization reaction, melting point and the solubility of the resin. Also, it was found that methanol used as solvent in the polymerization reaction decreased the temperature of the polymerization reaction and the decomposition temperature of the polymer. VIII