Poyrazlar (Adapazarı) gölünün Copepoda ve Cladocera (Crustacea) faunası
The Copepoda and Cladocera (Crustacea) fauna of Poyrazlar (Adapazarı) lake
  1. Tez No: 129545
  2. Yazar: ŞENNUR TOMBULOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇER GÜLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET POYRAZLAR (ADAPAZARI) GOLÜ' NUN COPEPODA VE CLADOCERA (CRUSTACEA) FAUNASI Bu çalışma, Adapazarı il sınırları içerisinde bulunan Poyrazlar Gölü' nün Cladocera ve Copepoda faunasını tespit etmek amacıyla, Haziran 2001 ve Nisan 2002 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş ve 12 istasyondan mevsimsel olarak toplanan materyaller değerlendirilmiştir. Ayrıca gölün bazı fîzikokimyasal parametreleri ölçülmüştür. Gölde, Cladocera ve Copepoda'ya ait toplam 32 tür kaydedilmiştir. Bunlardan 18 tür Cladocera'ya (Daphnia longispina, Daphnia curvirostris, Ceriodaphnia quadrangula, Ceriodaphnia reticulata, Simocephalus vetulus, Simocephalus exspinosus, Chydorus sphaericus, Pleuroxus laevis, Pleuroxus denticulattıs, Acroperus harpae, Pseudochydorus globosus, Camptocercus rectirostris, Alona quadrangularis, Alona rectangula, llyocryptus sordidus, Ilyocryptus agilis, Lathonura rectirostris, Macrothrix hirsuticornis) ve 14 tür Copepoda'ya {Macrocyclops albidus, Acanthocyclops robustus, Acanthocyclops viridis, Eucyclops serrulatus, Diacyclops bicuspidatus, Ectocyclops phaleratus, Mesocyclops leuckarti, Thermocyclops crassus, Cyclops strenuus, Canthocamptus microstaphylinus, Nitocra hibernica, Eudiaptomus gracilis, Eudiaptomus anatolicus, Arctodiaptomus wiezerjeskif) aittir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE COPEPODA AND CLADOCERA (CRUSTACEA) FAUNA OF POYRAZLAR (ADAPAZARI) LAKE This study was performed to determine the Cladocera and Copepoda fauna of Poyrazlar Lake, which located in the boundaries of Adapazarı province, between June 2001 and 24 April 2002. Materials collected seasonally from 12 stations were evaluated. Also some physicochemical parameters of lake were measured. In this lake, totally 32 species, belonging to Cladocera and Copepoda were recorded. 18 of these species are belonging to Cladocera (Daphnia longispina, Daphnia curvirostris, Ceriodaphnia quadrangula, Ceriodaphnia reticulata, Simocephalus vetulus, Simocephalus exspinosus, Chydorus sphaericus, Pleuroxus laevis, Pleuroxus denticulatus, Acroperus harpae, Pseudochydorus globosus, Carnptocercus rectirostris, Alona quadrangularis, Alona rectangula, Ilyocryptus sordidus, Ilyocryptus agilis, Lathonura rectirostris, Macrothrix hirsuticornis), the rest of them are belonging to Copepoda {Macrocyclops albidus, Acanthocyclops robustus, Acanthocyclops viridis, Eucy clops serrulatus, Diacyclops bicuspidatus, Ectocyclops phaleratus, Mesocyclops leuckarti, Thermocyclops crassus, Cyclops strenuus, Canthocamptus microstaphylinus, Nitocra hibernica, Eudiaptomus gracilis, Eudiaptomus anatolicus, Arctodiaptomus wiezerjeskii). VI