Poyrazlar gölü balık faunası
The fish fauna of lake Poyrazlar
- Tez No: 548702
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA HELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma Ağustos 2016-Ağustos 2017 tarihleri arasında Poyrazlar Gölü'nde yaşayan balık türlerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Toplamda 170 balık numunesi farklı göz açıklığına sahip balık ağları, balık kepçeleri ve olta kullanılarak yakalanmıştır. Bu çalışmada 5 familyaya ait (Cyprinidae, Esocidae, Gobiidae, Percidae, Poecilidae) 9 tür (Blicca bjoerkna, Carassius carassius, Rutilus rutilus, Scardinius erythrophthalmus, Tinca tinca, Esox lucius, Proterorhinus marmoratus, Gambusia holbrooki, Perca fluviatilis) teşhis edilmiştir. Carassius carassius ve Gambusia holbrooki dünyada, Türkiye'de içsularda hızla çoğalan ve yayılan işgalci balıklardır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to find out the fish species inhabiting in Lake Poyrazlar between August 2016 and August 2017. Totally 170 fish specimens were caught from the research area using by fishing nets with different scales, dip nets and fishing lines. In this study, 9 species (Blicca bjoerkna, Carassius carassius, Rutilus rutilus, Scardinius erythrophthalmus, Tinca tinca, Esox lucius, Proterorhinus marmoratus, Gambusia holbrooki, Perca fluviatilis) belonging to 5 families (Cyprinidae, Esocidae, Gobiidae, Percidae, Poecilidae) have been identified. Carassius carassius and Gambusia holbrooki is rapidly rising and spreading as invasive fish in freshwater of World, Turkey.