Astımlı hastalarımızın klinik ve laboratuvar özellikleri ve bunları etkileyen faktörler
Evaluation of the cihicolaboratory findings and risk factors in asthmatic children
- Tez No: 129600
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL REİSLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
6- ÖZET Çocuk İmmünoloji ve Allerji polikliniğimizde Eylül 2001 -Mart 2003 tarihleri arasında astım tanısı ile takip edilen toplam 486 hastanın klinik ve laboratuar özelliklerini ve bunları etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla dosya kayıtlan incelendi. Astımlı hastaların % 37'si 4 yaş ve altındayken, % 63'ü 5 yaş ve üzerinde idi. 4 yaş ve altında erkek hasta sayısı astımlı kız hastaların yaklaşık 2 katı idi (p0,05). Beş yaş altında atopik dermatit ve gaströzafageal reflünün, 5 yaş üstünde ise allerjik rinit, ev tozu akan ve polenlere karşı duyarlanmanın daha fazla olduğusaptandı (p0,05). Konya ile çevre iller ve Konya'ya bağlı ilçeler arasında atopi sıklığı, allerjen cinsi ve duyarlanma oranlan arasında fark olmadığı tespit edildi (p>0,05). Olgularımızın atopi oram, ülkemizdeki diğer çalışmalarda bildirilen oranlardan düşüktü ve bu durum çalışma grubumuzun yaşlarının düşük olmasına bağlandı. 63
Özet (Çeviri)
7- SUMMARY The records of a total of 486 patients who were followed up in our Pediatric Immunology and Allergy Department with a diagnose of bronchial asthma from September 2001 to March 2003 were investigated retrospectively. Thirty-seven percent of the patients with asthma were four years of age and under while 63.0% of the patients were five years of age and over. The number of male patients with asthma under four years was approximately twice as many as that of the female patients (P0.05). It was discovered that atopic dermatitis and gastroesophageal reflux were more common under 5 years of age, and allergic rhinitis, and sensitisation to house- dust mites and pollens was more prevalent over 5 years of age (P0.05). It was discovered that there were no differences in frequencies of atopy, types of allergens and ratios of sensitisation between Konya and surrounding cities and the countries of Konya (P>0.05). The ratio of having atopy in our cases was lower than those of other studies reported in our country and this was attributable to having a younger age group in our study. 64