Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanısı olan çocukların sosyodemografik özellikleri, eşlik eden bozukluklar ve tedavi yaklaşımları
Sociodemographic characteristics, comorbid disorders and treatment of children diagnosed with attention deficit hyperactivity disorder
- Tez No: 129601
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AVCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET DİKKAT EKSİKLİĞİ HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU TANISI ALAN ÇOCUKLARIN SOSYODEMOGRAFİK ÖZELLİKLERİ, EŞLİK EDEN BOZUKLUKLAR VE TEDAVİ YAKLAŞIMLARI Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, okul çağı çocuklarının yaklaşık %3-7'sini etkileyen bir bozukluktur. Dikkatsizlik temel olarak okulda güçlük yaratır. Hiperaktif çocuk yaşıtlarına göre aşın hareketlidir. Ancak yapılandırılmış ortamlarda bunu göstermeyebilirler. Dürtüsellik, davranışın olumsuz sonucunu düşünmeden cevap vermedir. DEHB yüksek ailesel geçiş gösterir, ancak klinik olarak erken çocukluk çağında belirti veren, çoklu etkenlere bağlı bir bozukluktur. Eşlik eden bozukluklar sıklıkla görülür. Dikkatsizlik ve dürtüsellik tanısı alan olguların beyninde, dopaminerjik ve noradrenerjik yolaklarda, normal çocuklara göre bozukluk vardır. Belirtilerde, noradrenerjik ve dopaminerjik nörol yolaklarda değişiklik yapan bir çok ilaçlarla düzelme olduğu gösterilmiştir. Metilfenidat ve amfetamin gibi uyarıcılar DEHB' da en çok kullanılan ilaçlardır. Anahtar sözcük: DEHB. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SOCIODEMOGRAPHIC CHARACTERISTICS, COMORBID DISORDERS AND TREATMENT OF CHILDREN DIAGNOSED WITH ATTENTION DEFICIT HYPERACTIVITY DISORDER Attention-deficit/hyperactivity disorder (ADHD) occurs in approximately 3-7% of school-age children. Inattention is mainly impaired inschool. Hyperactive child is more than excessive activity, although the latter has been demonstrated to be present during structured in-seat activity. Impulsivity refers to the inability to delay a response despite the anticipation of negative consequenses for the behavior. ADHD is considered a highly heritable but clinically heterogeneous disorder with onset of symptoms in early childhood. Patients are said to be“comorbid”when they have more than one psychiatric disorder. Its pathophysiology appears to involve alterations in dopaminergic and noradrenergic patways associated with control of attention and impulsivity. Symptoms have been shown to respond favorably to several pharmacological interventions, notably those that affect dopaminergic and noradrenergic neurotransmission. Stimulants such as methylphenidate and amphetamine are currently the most widely used medications for ADHD. Key word: ADHD VII