Hipoksik iskemik serebral hasar oluşturulan yenidoğan ratlarda indometazin ve aminoguanidinin nöroprotektif etkileri
The neuroprotective effects of indomethacin and aminoguanidine in the newborn rats with hypoxic-ischemic cerebal damage
  1. Tez No: 129599
  2. Yazar: ERCAN TUTAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Hipoksik-İskemik Serebral Hasar Oluşturulan Yenidoğan Ratlarda İndometazin ve Aminoguanidinin Nöroprotektif Etkilen Hipoksik-iskemik beyin hasarı, hipoksi-iskemi anında başlayıp repertüzyon döneminde ilerleyen bir süreçtir. Nitrik oksit ve prostaglandinlerin geç dönem beyin hasarı gelişmesindeki mekanizmalarda önemli rollerinin olduğu görülmüş olsa da perinatal modellerde bu dönemdeki nöroprotektif etkisi hakkında bilinenler azdır. Hayvanlarda yapılan deneysel çalışmalarda serebral iskemi ardından nitrik oksitin aracılık ettiği nöron ölümünün aminoguanidin gibi bir nitrik oksit sentaz inhibitörü ile azaltılabileceği öne sürülmüştür. Ayrıca prostanoid sentezini bloke eden bir siklooksijena/. inhibitörü olan indometazinin asfıksi sonrası süperoksitlerin oluşumunu inhibe ettiği ve post- asfiktik beyin hasarının tedavisinde kullanılabileceğine dikkat çekilmiştir Bu deneysel çalışmada hipoksik-iskemik beyin hasarı oluşturulan immatür rat modelinde indometazin ve amiinoguanidinin endojen iNOS biyosentezi ve serebral hasar üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı Hipoksik-iskemik serebral hasar oluşturulan 74 yenidoğan rat dört çalışma grubuna ayrıldı Grup 1 (n-18 kontrol grubu)"deki ratlara hipoksi-iskemiden 30 dk sonra verilmeye başlanan serum fizyolojik'e 12 saat aralıklarla devam edildi. Grup 2 (n;18)'deki ratlara hipoksi-iskemiden 30 dk sonra verilmeye başlanan indometazine 12 saat aralıklarla 0,2 mg/kg dozda devam edildi. Grup 3 (n=20)'deki ratlara hipoksi-iskemiden 30 dk sonra verilmeye başlanan aminoguanidine 8 saat aralıklarla 300 mg/kg dozda devam edildi. Grup 4 (n !8)'teki ratlara hipoksi-iskemiden bir saat önce 0.2 mg/kg tek dozda indometazin verilmesinin ardından tedaviye 300 mg/kg dozda 8 saat aralıklarla uygulanan aminoguanidin üç gün süreyle devanı edildi. Onuncu günlerinde %10 formaldehit solüsyonu ile periuze edildikten sonra dekapite edilen ratların dorsal hipokampal bölgelerinden alınan koronal beyin kesitleri hematoksilen eozin ve immunohistokimyasal iNOS antikoru ile boyandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Neuroprotective Effects of Indoniethacin and Amiuoguaaidine in the Newborn Rats with Hypoxic-Ischemic Cerebral Damage Hypoxic-ischemic brain damage is an evolving process, which begins during the insult and extends into reperfusion interval Although the roles of inflammatory mediator such as nitric oxide and prostaglandins now appear to be important in delayed mechanisms of brain injurs-, little is known about neuroprotection exerted at this level in perinatal models. Experimental studies in animals suggest that nitric oxide mediates neuronal death after cerebral ischemia can be reduced by the administration of inhibitors of nitric oxide synthase such as aminoguanidine. In addition, indomethacin, a nonselective COX inhibitor that blocks the synthesis of prostanoids, inhibits the generation of superoxide anion post-asphyxia and can be considered a therapeutic agent against post-asphyxial brain damage. In this experimental study sve aimed to investigate the effect of indomethacin and aminoguanidine on endogenous iNOS biosynthesis and cerebral damage in the immature rat model of hypoxic ischemic brain injury. Seventy-four newborn rats with hypoxic-ischemic cerebral damage were divided into four study groups. Group- 1 (n=18; served as a control) pups were begun to administer physiologic saline 30 min later from hypoxic-ischemic insult and continued per 12 hours. Group 2 (ir- 18) pups were treated with indoniethacin at a dose of 0,2 mg/kg per 12 hours 30 min later from hypoxic-ischemic insult. Group 3 (n=20) pups were treated with aminoguanidine at a dose of 300 mg/kg per 8 hours, 30 min later from hypoxic-ischemic insult Group 4 (n=18) indomethacin was administered at a single dose of 0,2 mg/kg one hour before the hypoxic-ischemic insult and than followed by aminoguanidine for three days at a dose of 300 mg/kg per 8 hours. On tenth day, rat pups were decapitated after perfused with 10 % formaldehyde solution and coronal sections from the level of dorsal hippocampal region of brains svere stained with hematoxylin-eosin and immunohistochemical iNOS antibody.