Çocukluk çağı akut lösemileri kemik iliği blastik hücrelerinde vasküler endotelyal büyüme faktörü mRNA düzeyi
The level of the vascular endothelial growth factor mRNA expression in childhood acute leukemia
  1. Tez No: 129604
  2. Yazar: GÖKSEL LEBLEBİSATAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ANTMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışmada, çocukluk çağı lösemilerinde tanı ve remisyon ile relaps sırasında, bir anjiogenez faktörü olan vasküler endotelyal büyüme faktörünün (VEGF) kemik iliğindeki düzeyinin belirlenmesi ve bu düzeylerin prognozla olan ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya sitomorfolojik, immunohistokimyasal ve immunflowsitometrik metodlar ile ALL ya da AML tanısı alan ya da daha önceden tanı alıp, hastalığı nüks eden toplam 46 hasta ile kontrol grubu olarak 16 çocuk dahil edildi. ALL'li ve AML'li grupta tanıdaki VEGF değerleri (ALL'lilerde 54569± 1 13043 ve AML'lilerde 160537±227011 mRNA kopya sayısı/104 hücre) ile remisyondaki VEGF değerleri (AML'lilerde 23363±24210 mRNA kopya sayısı/104 ve ALL'lilerde 29187±43203 mRNA kopya sayısı/104 hücre) arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE LEVEL OF THE VASCULAR ENDOTHELİAL GROWTH FACTOR mRNA EXPRESSION IN CHILDHOOD ACUTE LEUKEMIA In this study it is aimed to investigate the level of an angiogenesis factor, known as vascular endothelial growth factor (VEGF) in bone marrow, its diagnostic role and its relation to remission, relapse and prognosis in childhood leukemia. Fourty six patients diagnosed as de novo or relapsed ALL and AML by cytomorphological, immunohistochemical and immunflowcytometric methods and 16 children as a control group were included to study. No significant differences were found between at the time of diagnosis (54569± 113043 and 160537±227011 mRNA copy/104 cell) and remission VE?F levels (29187±43203 and 23363±24210 mRNA copy/104 cell) in both ALL and AML groups (p>0.05).