Çocukluk çağı lösemi hastalığı nedeniyle tedavi alan hastalarda ikincil kanser ve hastalıkların araştırılması
Investigation of secondary cancer and diseases in patients receiving treatment for childhood leukemia disease
  1. Tez No: 761010
  2. Yazar: GÜLDEN İNCEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADALET MERAL GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Akut lösemi, normal lenfoid ve miyeloid kök hücrelerinin hematopoezinin spesifik bir evresinde durması ve sınırsız çoğalma özelliği kazanması ile karakterize klonal bir hastalıktır (1). Bu çalışmada, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Hematoloji Kliniği'nde 2005-2017 yılları arasında tanı konularak tedavileri yapılan toplam 378 akut lösemi olgusunun bilgileri geriye dönük incelenerek literatür eşliğinde değerlendirilmiştir. Bu çalışmada çocukluk çağı lösemi olgularının tedavileri tamamlandıktan en az 5 yıl geçtikten sonra gelişmiş olan ikincil maligniteler araştırılmış olup, ikincil malignitelerle kemoterapi protokolleri arasında ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmaya dahil edilen 378 hastanın %15,3 (n=58)'si AML, %84,3 (n=319)'ü ise ALL tanısı almış hastalardı. ALL ve AML hastalarının relaps oranları karşılaştırıldığında ALL hastalarında relaps oranı %13,2, AML hastalarında %22.4 olup anlamlı bir farklılık saptanmadı (p=0.070>0.05). 378 hastamızın 9'unda ikincil kanser geliştiği görüldü. ALL tanılı hastalarda sekonder malignansi gelişim oranı %2.839, AML tanılı hastalarda ise bu oran %1.724 olarak saptandı. ALL hastalarının mortalite oranı %24,3, AML hastalarının ise %44.8 olup AML hastalarının mortalite oranı istatistiksel olarak daha yüksek olarak saptandı (p=0.001
Özet (Çeviri)
Acute leukemia is a clonal disease characterized by the arrest of normal lymphoid and myeloid stem cells at a specific stage of hematopoiesis and their unlimited proliferation ability (1). In this study, the information of a total of 378 acute leukemia cases diagnosed and treated between 2005 and 2017 in the Pediatric Hematology Clinic of Uludağ University Medical Faculty Hospital was evaluated retrospectively, considering the literature. Secondary malignancies that occured at least 5 years after the completion of treatment in childhood leukemia cases were investigated, and whether there was a connection between secondary malignancies and chemotherapy protocols was investigated,or not. Of the 378 patients included in the study, 15.3% (n=58) were diagnosed with AML and 84.3% (n=319) were diagnosed with ALL. Secondary cancer developed in 9 of our 378 patients. Secondary malignancy development rate is 2.839% in patients with ALL, and this rate is 1.724% in patients with AML. The mortality rate of ALL patients was 24.3%, and AML patients was 44.8% (p=0.001