Depresyonu olan annelerin bebeklerinde bilişsel duygusal gelişim ve anne bebek ilişkisi
Cognivite emotional developmental and mother infant interaction in infants and toddlers of mothers with depressive disorders
- Tez No: 129619
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. RUNA USLU
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 102
Özet
7. ÖZET Depresyonu Olan Annelerin Bebeklerinde Bilişsel-Duygusal Gelişim ve Anne-Bebek İlişkisi Amaç: Anne bebek ilişki perspektifinden depresyonu olan annelerin bebeklerinin ruhsal ve gelişimsel düzeyini, anne-çocuk ilişkisinde bağlanma örüntüsünü değerlendirmektir. Metod: Depresyonu olan anneler ile 14 ay-38 aylık bebekleri örneklem grubunu oluştururken, ruhsal hastalığı olmayan yaşı ve eğitim düzeyi açısından eşleştirilmiş annelerin, yaşı ve cinsiyeti bakımından eşleştirilmiş bebekleri ve küçük çocukları kontrol grubunu oluşturmaktadır. Annenin psikiyatrik tanısı DSM IV tanı ölçütlerine göre eksen I bozuklukları için yapılandırılmış klinik görüşme ile değerlendirilmiştir. Bebeğin psikiyatrik öyküsü ve tanısı demografik verileri ve gelişimsel öyküsü içeren bir anket formu, psikiyatrik değerlendirme formu, 0-3 Tanı sınıflamasına göre belirlenmiştir. Çocuğun psikolojik ve gelişimsel düzeyi; Vineland Uyum Davranış ölçeği, Ankara Gelişim Tarama Envanteri, Denver II Gelişim Tarama test kullanılarak değerlendirilmiştir. Anne-çocuk ilişkisinin örüntüsü ve bağlanma örüntüsü Crowell Gözlemi ve 0-3 Tanı sınıflaması ile değerlendirilmiştir. AGTE ve Vineland'a göre iki grubun gelişim düzeyi SPSS paket programından“Varyans Analizi”kullanılarak karşılaştırılmıştır. Denver II Gelişim Tarama Testi ve Bağlanma tipi ki-kare testi ile analiz edilmiştir. Anne-Bebek ilişkisinin Genel Değerlendirmesi (PIRGAS) ortalamaları arasındaki fark t-test ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Depresyonu olan annelerin bebeklerinin kontrol grubundaki annelerin bebeklerine göre gelişimsel düzeylerinin daha geri olduğu, anne-çocuk ilişki örüntüsünde daha fazla sorun yaşadıkları ve güvensiz bağlanma tipinin oranının daha 76fazla olduğu saptanmıştır. AGTE' ne göre araştırma grubunda yer alan çocukların bütün alt testlerde ortalamalarının daha düşük olduğu saptanmasına rağmen araştırma ve kontrol grubu arasında sadece genel gelişim ve dil bilişsel puanlarının ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Vineland Uyum Davranış Ölçeği alt testlerinin tümünde, araştırma grubunun ortalamaları kontrol grubu ortalamalarına göre daha düşüktür. VİNELAND alt testlerinden iletişim alanında, alıcı dil ve ifade edici dil alt alanlarında, sosyalleşme alanında, başa çıkma becerileri alanında araştırma ve kontrol grubu arasında anlamlı fark bulunmuştur. Denver II Testine göre sadece genel gelişim alanındaki fark anlamlı bulunmuştur. 0-3 tanı sınıflamasına göre grupta ilişki bozukluğu oranı daha yüksek bulunmuştur. Araştırma grubunun PIRGAS ortalaması anlamlı olarak daha düşüktür. Depresyonu olan annelerin bebeklerinde güvensiz bağlanma oranı anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Sonuç: Sonuçlar depresyonu olan annelerin bebeklerinin daha fazla sorun yaşadığını ve güvensiz bağlanma oranının yüksek olduğunu destekler niteliktedir. Ancak bu duruma yol açan gelişimsel ve çevresel faktörlerin belirlenmesi için daha büyük örneklem gruplarıyla, uzunlamasına çalışmalara ihtiyaç vardır. 77
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Cognitive-Emotional Development And Mother-Infant Interaction In Infants And Toddlers Of Mothers With Depressive Disorders Objective: To examine relations between maternal depression and infant attachment, cognitive and emotional developments of infants and toddlers, and psychiatric symptoms of infants and toddlers. Method: The sample of this study were 15 infants and toddlers of mothers with unipolar depression and 16 infants and toddlers of mothers with no previous psychiatric disorders. There were no significant differences between depressed and control groups on maternal age, maternal education and child age and gender. SCID-Structured Clinical Interview for DSM-IV was used to evaluate for the mothers psychiatric disorders. Medical and psychiatric history of infant were diagnosed with Psychiatric Evaluation Form, and Diagnostic Classification 0-3. Cognitive and emotional development of infants and toddlers were assessed with VABS-SF (Vineland Adaptive Behavior Scales - Survey Form), AGTE (Ankara Developmental Screening Inventory), and DENVER II (Denver II Developmental Screening Test). Mother-infant interactional pattern and attachment type were assessed with Diagnostic Classification 0-3. and the Clinical Problem-Solving Procedure. Analysis of variance (ANOVA) in the SPSS statistical package was used for the assessment of differences between developmental status of two groups. Ki-square was used to analyze attachment type and Denver II. The average of PIRGAS was assessed with t-test. Results: Although infants of depressed mothers performed worse on AGTE, infants of depressed mothers were had significantly lower AGTE scores in language development and general development compared to infants of non-depressed mothers. While 78infants of mothers with depression had lower Vineland scores than infants of mothers without depression, there were significant differences between two group in Communication, Expressive Language, Receptive Language, Motor Skills, Socialization subscales. According to Diagnostic Classification 0-3, relationship disorders were higher in the patient group compared to the control group. There were significant differences between two groups in the general development subscale of Denver. The average of PIRGAS results were significantly different between the clinical group beeing lower than controls. Infants of depressed mothers were significantly more likely to be insecurely attached to their mothers than infants of the control group Conclusion: Results suggest an association between maternal depression and infant emotional-cognitive development, as well as mother infant relationship. Further research with large sample are needed to better understand which developmental and environmental factors effect child development and psychopathology. 79