Hipoksik yenidoğan bebeklerde eritrosit piruvat kinaz aktivitesi ve kinetiği
The activity and the kinetics of pyruvat kinase in hypoxic newborns
  1. Tez No: 129629
  2. Yazar: NEJAT NARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Hipoksik Yenidoğan Bebeklerde Eritrosit Piruvat Kinaz Aktivitesi Ve Kinetiği Yenidoğan döneminde mortalitenin ve ileri yaşamdaki nörolojik sekellerin en önemli nedenlerinden birisi hipoksik-iskemik zedelenmedir. Hipoksi-iskemide başta santral sinir sistemi olmak üzere tüm dokuların enerji metabolizmasında birçok değişiklikler meydana gelmektedir. Piruvat kinaz (PK) enerji gereksiniminin çoğunu glikolizden sağlayan eritrositlerde glikolitik yolda anahtar rol oynamaktadır. Bu çalışmada hipokside eritrosit enerji metabolizmasında oluşan olaylar, PK aktivitesi ve ATP düzeyi ölçülerek araştırıldı. Kord kanından alınan örneklerdeki, kan gazı ve Apgar değerlerine göre hipoksik ve kontrol grubu oluşturuldu..
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Activity And The Kinetics Of Pyruvat Kinase In Hypoxic Newborns One of the most important factors of mortality in newborn period and the neurological sequels in the later period is hypoxic ischemic encephalopathy. In hypoxic ischemic, changes in the energy metabolism occur in all tissues, particulary central neurology system. Pyruvate kinase (PK) plays a key role in erythrocytes, which supply most of energy from the glycolysis. In this study, we investigated erythrocyte energy metabolism measuring pyruvate kinase activity and ATP levels in hypoxia. Hypoxic group and control group are constaicted according to the cord blood examples, blood gas values and Apgar scores. 49 babies who have cord pH value lower than 7.2 and has an Apgar score lower than 7 in the first minute were accepted as hypoxic group and 48 babies who have cord pH value higher than 7.2 and an Apgar score higher than 7 in the first minute were taken as control group.