Akut poststreptokokkal glomerülonefrit ve henoch-schönlein purpura nefriti geçirmiş hastalarda ambulatuvar kan basıncı monitorizasyonu
Ambulatory blood pressure monitoring affer recovery from postreptococal glomerulonephritis and henoch-schönlein purpura nephritis
- Tez No: 129641
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞIN BAKKALOĞLU, ÖĞR. GÖR. ALİ DÜZOVA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ill ÖZET Dr. Sevil Kalender. Akut Poststreptokokkal Glomerülonefrit ve Henoch- Schönlein Purpura Nefriti Geçirmiş Hastalarda Ambulatuvar Kan Basıncı Monitorizasyonu. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlık Tezi. Ankara, 2003. APSGN ve HSP nefritinde iyileşme dönemini takiben kan basıncının gün içinde normal bireylerden daha yüksek seyredip seyretmediği, kan basıncı paterninin normalden farklı olup olmadığı bilinmemektedir. Bu çalışmada APSGN (10 erkek, 6 kız; 10.64±4.32yıl) ve HSP nefriti (12 erkek, 7 kız; 12.12±3.88 yıl) geçirmiş hastalarda, iyileşme döneminden sonra ayaktan kan basıncı monitorizasyonu (AKBM) yapıldı ve kontrol grubu (14 erkek, 7 kız; 10.94+2.90 yıl) ile karşılaştırıldı. Gruplar arasında cinsiyet, yaş, boy yönünden anlamlı farklılık yoktu. Kontrol, APSGN ve HSPN gruplarında 24 saatlik ortalama SKB değerleri sırası ile 105.9 ± 6.0 mmHg, 107.6 + 6.2 mm Hg, 109.3 + 7.6 mm Hg idi (p>0.05). Kontrol grubundaki 21 hastanın hiçbirinde 24 saatlik, gündüz ve gece SKB ve DKB değerleri 90 persentili aşmazken; aynı dönemler için APSGN ve HSPN grubunda toplam 210 ölçüm döneminin 18 'inde (%8.57) SKB ve DKB değerleri >90 p idi (p 0.05) ve 4 (%21.1, p> 0.05); gece 4 (%25.0; p: 0.028) ve 4 (%21.1; p 0.042) vakada DKB yükü %20'den büyüktü.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Dr. Sevil Kalender. Ambulatory Blood Pressure Monitoring After Recovery from Poststreptococcal Glomerulonephritis and Henoch-Schönlein Purpura Nephritis. (Department of Pediatrics). Ankara, 2003. Twenty-four hour blood pressure characteristics of APSGN and HSP nephritis patients after recovery are not known. The aim of this study was to evaluate ABPM after recovery from APSGN (10 male, 6 female; 10.64±4.32 years) and HSP nephritis (HSPN) (12 male, 7 female; 12.12 ± 3.88 years), and to compare with healthy children (14 male, 7 female; 10.94±2.90 years). The groups were comparable with regards to gender, age and length. The mean 24 hour systolic BP in control, APSGN and HSPN groups were 105.9+6.0 mmHg, 107.6+6.2 ram Hg and 109.3±7.6 mm Hg respectively (p>0.05). No patient in control group had systolic or diastolic BP above 90th percentile. On the other hand in APSGN and HSPN groups systolic or diastolic BPs were above 90th percentile in 18 out of 210 episodes (8.57%, p 20% in 1 (6.25%, p>0.05) and 4 (%21.1, p>0.05) patients (p> 0.05) during day time; and 4 (25.0%, p: 0.028) and 4 (21.1%, p 0.042) patients during night time, respectively.