Yenidoğan bebeklerin annelerinde kapiller TSH ile subklinik hipotiroidi taraması
Hypothyroidism screening among mothers of newborns with capillary TSH method
- Tez No: 129652
 - Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN YORDAM
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 57
Özet
iii ÖZET Erdoğan L, Yenidoğan Bebeklerin Annelerinde Kapîller TSH İle Subklinik Hipotiroidî Taraması, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Tezi. Ankara 2003. Çalışmamızda 2001 ve 2002 yılları Aralık ayları arasında Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi konjenital hipotiroidi tarama merkezine başvuran 8395 bebek ve annelerinde kapiller yöntem ile TSH taraması yapıldı. Postpartum 5-7. günleri arasındaki bu annelerde TSH yüksekliği prevalansının belirlenmesi ve kapiller TSH değeri +3SD'nun üzerinde olan annelerin ve bebeklerinin incelenmesi planlandı. Kontrol grubunu oluşturan sağlıklı, bilinen tiroid bozukluğu ve gebe olmayan 360 gönüllü kadında kapiller ve venöz TSH çalışıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Erdoğan I., Subclinical Hypothyroidism Screening Among Mothers of Newborns with Capillary TSH method, Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Pediatrics, Ankara 2003. In our study TSH values were collected from 8395 newborns and their mothers who were admitted to Hacettepe University Children Hospital Hypothyroidism Screening Center. It is aimed to determine prevalence of elevated TSH levels among women in 5-7 th days postpartum with dried blood spot method and to examine mothers and their babies with capillary TSH levels above +3 standard deviation. We measured capillary and venous TSH levels from the control group composed of 360 healthy volunteer women non of whom were pregnant and had thyroid disorder.