Hodgkin hastalığında idrarda albumin atılımı, serum albumini, beta2 mikroglobulin ve laktat dehidrogenazın değeri
  1. Tez No: 129693
  2. Yazar: YUSUF ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İMDAT DİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Onkoloji, Hematology, Oncology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
4. ÖZET Hodgkin hastalarında prognozu belirlemede ve tedaviye cevabı değerlendirmede çeşitli parametreler kullanılmaktadır. Bunların başında serum albumini, hemoglobin, cinsiyet, yaş, evre, lökosit sayısı, lenfosit sayısı, LDH, beta 2 mikroglobulin (p2u) gelmektedir. Çalışmamızda HH'larında iyi bilinen LDH, serum albumini ile daha az çalışılan 02u ve hiç çalışılmamış olan idrarda albumin atılımı (MAU) parametreleri tanı sırasında, tedavi sonrası, remisyon grubu ve kontrol grubunda çalışılarak karşılaştırıldı. Bu çalışmaya Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Hematoloji kliniğine başvuran ve Hodgkin lenfoma (HH) tanısı konan 22 hasta (12E, 1 OK), daha önce HH tanısı alarak tedavi gören remisyondaki 1 2 hasta (7E, 5K) ile kontrol grubu olarak 19 sağlıklı birey (10E, 9K) alındı. Diabet, hipertansiyon ve proteinurisi olan hastalar dışlandı. Tüm Hodgkin hastalarının yaş ortalaması 33.2 ± 14 (Yeni tanı alan grup 35.6 ± 16, remisyon grubu 28.8 ± 8) ve kontrol olgularının yaş ortalaması 36.7 ± 10 idi. Hodgkin hastalarının kardeş sayısı çoktu (7.7) ve bimodal dağılım göstermiyordu. Tüm HHTarının 13'ü (%38) erken evrede (Evre I-II), 21'i (%62) ileri evredeydi (Evre III-IV). Hastalarımızın çoğunluğu literatür bilgilerinin aksine ileri evredeydi (ileri evre %62, erken evre %38). Yeni tanı konulanlarda tedavi öncesinde ölçülen LDH seviyesi (485.23 ± 215.78 U/L) tedavi sonrası (256.50 ± 85.84 U/L), remisyon grubu (310.08 ± 81.39 U/L) ve kontrol grubuna (299.32 ± 93.23 U/L) göre anlamlı yüksek bulundu (sırasıyla pO.001, p=0.025, p=0.004). Remisyon grubu ile kontrol grubu LDH değerleri arasında ise anlamlı fark yoktu (p=0.761). Yeni tanı konulan grupta tedavi öncesindeki P2(i değeri (6.85 ± 7.12 mg/L) tedavi sonrası (2.28 ±1.91 mg/L), remisyon grubu (4.10 ± 6.06 mg/L) ve kontrol grubuna (1.29 ± 0.28 mg/L) göre anlamlı yüksek bulundu (sırasıyla pO.001, p=0.012, pO.001). Remisyongrubu ile kontrol grubu arasında P2jx değeri yönünden istatistiki olarak anlamlı fark bulunamadı (p=O.085). Yeni tanı konulan grupta tedavi öncesindeki MAU değeri (38.5 ± 46.42 mg/L) tedavi sonrası (17.63 ± 31.55 mg/L), remisyon grubu (8.81 ± 6.51 mg/L) ve kontrol grubuna (5.82 ± 4.60 mg/L) göre anlamlı yüksek bulundu (sırasıyla pO.001, p=0.005, pO.001). Remisyon grubu MAU değerleri kontrol grubuna göre yüksek olmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0.128). Yeni tanı konulan grupta tedavi öncesindeki serum albumini değeri (3.34 ± 0.84 g/dl) tedavi sonrası (3.91 ± 0.39 g/dl), remisyon grubu (4.15 ± 0.32 g/dl) ve kontrol grubuna (4.22 ± 0.32 g/dl) göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşük bulundu (sırasıyla p=0.01,p=0.004,p
Özet (Çeviri)
5. SUMMARY Several parameters are used to predict the prognosis and evaluate the treatment response in Hodgkin's disease (HD). Widely used and accepted parameters are serum albumin, hemoglobin, gender, age, stage, leukocyte count, lymphocyte count, Lactate dehydrogenase (LDH) and beta-2 microglobulin (P2u). In this study well-known LDH, serum albumin, seldom studied fi2\i and Urinary albumin excretion (MAU) which is firstly evaluated in HD were assayed and compared. Twenty two patients (12M,10F) with Hodgkin's disease (HD), 12 patients (7M,5F) with HD in remission and 19 (10M,9F) healthy controls admitted to Yüzüncü Yıl University Medical School Training Hospital Hematology Section were enrolled. Cases with diabetes, hypertension and proteinuria were excluded. Mean age of the whole HD group was 33.2 ± 14 (newly diagnosed group 35.6 ± 16, remission group 28.8 ± 8) and mean age of the control group was 36.7 ± 10. Mean number of siblings of the whole HD group was high (7.7) and age distrubition was not bimodal. Thirteen cases (38%) of the whole HD group were in favourable stage (Stage I-II) and 21 cases ( 62%) were in advanced stage (Stage III-IV). In contrast with previous studies our study population tended to be in advanced stages (advanced stage 62%, favourable stage 38%).