İzmir ili Balçova, Narlıdere ilçelerinde hiperürisemi prevalansı ve ilişki faktörleri
Hyperuricemia and its related factors in an urban population of İzmir,Turkey
  1. Tez No: 129692
  2. Yazar: İSMAİL SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET AKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
1. ÖZET İzmir İli Balçova, Narlıdere İlçelerinde Hiperürisemi Prevalansı ve İlişkili Faktörler Amaç: Gut hastalığı sıklığının %0,38 saptandığı populasyonda hiperürisemi prevalansı ve ilişkili faktörlerin aranması. Metod: Çalışma Ocak-Mart 2003 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Bilgisayar yardımı ile 20 yaş ve üzeri toplam 132 kişi (69 erkek ve 63 kadın) belirlendi. Araştırma grubunu oluşturan kişiler daha önce gut hastalığı prevalansının %0.38 saptandığı populasyondan seçildi. Ürik asit düzeyleri enzimatik ürikaz metodu ile, vücut kompozisyonu antropometrik yöntemlerle belirlendi. Hiperürisemi serum ürik asit (SÜA) düzeylerinin erkeklerde >7.0 mg/dl, kadınlarda >6.0mg/dl olması şeklinde tanımlandı. Tüm gönüllülerde serum glukoz, kreatinin ve lipid profili tayini yapıldı Sonuçlar: Araştırma grubunda SÜA düzeyleri 4.86±1.32 mg/dl (erkeklerde 5.48±1.31 mg/dl, kadınlarda 4.28±1.06) saptandı. Hiperürisemi kriterlerine uyan toplam 18 kişide (13 erkek 5 kadın), hiperürisemi prevalansı %13.64 (erkeklerde %20.63 kadınlarda %7.25), bulundu. Tüm hiperürisemik kadınlar postmenapozal dönemdeydi. Çalışma grubunda gut hastalığına rastlanmadı. Her iki cinste vücut kitle indeksi (VKİ), bel çevresi, bel/kalça oranı, subsakpular ve supra iliak cilt kıvrım kalınlıkları SÜA düzeyleri ile pozitif koreleydi. Araştırma grubundaki kreatinin ve trigliserid düzeylerinin SÜA ile pozitif ilişkili olduğu görüldü. SÜA düzeyleri ve hiperürisemi prevalansı obezlerde (VKİ >30 kg/m2) anlamlı olarak yüksek bulundu. Hipertansif hastaların ortalama SÜA değerleri daha yüksekti. (5.31±1.3 mg/dl ve 4.72±1.3 mg/dl, p=0.029). Buna karşın gerek normotansif, gerekse hipertansiflerin hiperürisemi prevalansları arasında anlamlı ilişki bulunamadı. Sonuç: Bu epidemiyolojik çalışma ile ülkemizde hiperürisemi prevalansı ve eşlik eden faktörler ilk kez araştırıldı. Hiperürisemi prevalansı batı toplumlarındaki verilerle kıyaslandığında yüksek, gut prevalansı ise benzer görünmektedir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Hyperuricemia and its related factors in an urban population of Izmir, Turkey Objective: To determine the prevalence of hyperuricemia and to explore the factors influencing serum uric acid concentrations in an urban population whose prevalence of gout was established as 0.38% in Izmir, Turkey. Methods: This study was conducted cross-sectionally in between January and March 2003. The sample was randomly selected from participants of a population based study aiming to determine the prevalence of gout in two districts of Izmir. A total of 132 subjects (69 female, 63 male) aged 20 years and over were included in the study. Uric acid was determined by colorimetric assay using the uricase method. Hyperuricemia was defined as uric acid >7.0 mg/dl for men and >6.0 mg/dl for women. Body composition was evaluated anthropometrically. And serum glucose, creatinine levels and lipid profiles were also measured in all subjects. Results: The mean serum uric acid levels was 4.86±1.32 mg/dl (5.48±1.31 mg/dl in men and 4.28±1.06 in women). Eighteen people (13 male and 5 female) had hyperuricemia. The prevalence of hyperuricemia was 13.64% (20.63% in men and 7.25% in women). All women with hyperuricemia were post menopausal. There was no gouty patient in the study sample. Body mass index (BMI), waist circumference, waist to hip ratio, subscapular and supra iliac skin fold thickness were all positively associated with serum uric acid in both sexes. Also serum creatinine and triglyceride levels were found to be associated in our study group. Serum uric acid levels and the prevalence of hyperuricemia were significantly higher in obese subjects (BMI >30 kg/m2). Although mean serum uric acid levels were significantly higher in hypertensive patients (5.31 ±1.3 mg/dl vs 4.72±1.3 mg/dl and p=0.029) there was no significant difference in point prevalence of hyperuricemia between the normotensive and hypertensive groups. Conclusion: This is the first epidemiologic study investigating the prevalence of hyperuricemia and the related factors in Turkey. The prevalence of hyperuricemia in our country is higher than the previously reported rates in western countries however the prevalence of gout is similar in Turkey with the reported rates in western countries.