Sistemik lupus eritematozuslu hastalarda klinik özellikler ile serum antikardiyolipin antikor izotipleri, anti-Beta2 -glikoprotein-1ve anti-C1q antikorları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An anlysis of the relationship between serum anticardiolipin isotypes, anti-beta2 -glycoprotein and antiC1q antibody levels and clinical findings in patients with systemic lupus erythematosus
  1. Tez No: 129707
  2. Yazar: NERİMAN DEFNE ÖNÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY AYDINTUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Sistemik lupus eritematozus, klinikte farklı tablolarla seyredebilen otoimmün bir hastalıktır. Çeşitli yayınlarda antikardiyolipin antikor izotipleri, anti-P2- glikoprotein I IgG ve anti-Clq antikorlarının bu farklı tablolarla ilişkileri olabileceği bildirilmiştir. Bu çalışmada amaç bu antikorların sistemik lupus eritmeatozuslu hastalarda böbrek tutulumu, tromboz, nörolojik tutulum, trombositopeni, gebelik komplikasyonları, Raynaud fenomeni ile ilişkilerinin gösterilmesidir. Çalışmaya 51 'i kadın, 11 'i erkek toplam 62 sistemik lupus eritematozuslu hasta ve hasta grubu ile yaş ve cinsiyet uyumlu 20 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hastaların hastalık seyirleri ile ilgili bilgi kendilerinden ve dosyalarından öğrenildi. Rutin takiplerinde istenen tetkiklerin sonuçları not edildi. Çalışma için serum örnekleri ayrılarak donduruldu. Antikorlar enzim immunoassay yöntemi ile çalışıldı. Sonuçlara bakıldığında antikardiyolipin antikor IgG ve anti-(32-glikoprotein I IgG antikor ile trombozlar arasında anlamlı ilişki vardı. Antikardiyolipin antikor IgG ile trombositopeni arasında ilişki gösterildi. Ancak anti-Clq ile böbrek tutulumu, aktif böbrek tutulumu ya da proliferatif nefrit varlığı açısından ilişki gösterilemedi. ANAHTAR KELİMELER:Anti-Clq, antikardiyolipin antikor izotipleri, anti- Pa-glikoprotein I IgG, sistemik lupus eritematozus, nefrit. 28
Özet (Çeviri)
SUMMARY Systemic lupus erythematosus is an autoimmune disease that can present with a variety of clinical and laboratory findings. It has been reported by many authors that anticardiolipin antibodies, anti-Clq antibodies and anti-P2-glycoprotein I IgG antibodies may be related with those findings. Our aim was to document the relation of these antibodies with different clinical findings of systemic lupus erythematosus patients, namely renal involvement, pregnancy complications, thrombosis, neurologic involvement, thrombocytopenia, Raynaud phenomenon. A total of 62 patients (51 women, 11 men) and sex and age matched 20 healthy controls were included in the study. Information on their disease status were questioned and their records were examined. The results of their routine laboratory examinations were recorded. Serum samples were frozen. The antibody titers were determined by enzyme immuno assay. In conclusion, anticardiolipin antibody IgG and anti-p2-glycoprotein I IgG antibody positivity were related with thrombotic events. Besides, anticardiolipin antibody IgG positivity showed correlation with thrombocytopenia. However, no relation between anti-Clq antibodies and renal involvement, renal flare or proliferative nephritis could be demonstrated. KEYWORDS:Anti-Clq, anticardiolipin, anti-p2-glycoprotein I IgG, systemic lupus erythematosus, nephritis. 29