Deneysel siklosporin nefrotoksisitesi modeli üzerine lökotrien reseptör blokerlerinin etkisi
The effect leukotrien receptor blockers on experimental chronic cyclosporine nephrotoxicity
  1. Tez No: 129708
  2. Yazar: AYDIN ATAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ÖZENER, YRD. DOÇ. DR. SERKAN TUĞLULAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
10. ÖZET : Bu çalışmada sıçanlarda oluşturulan deneysel siklosporin nefrotoksisite modelinde; deneklerin bir kısmına siklosporine ek olarak LT reseptör blokeri olan montelukast verilerek, bu ajanın siklosporin ile meydana gelen renal fonksiyon ve morfolojideki değişiklikler üzerine olan etkisi incelenmiştir. Kısa süreli siklosporin kullanımı ile oluşturulan akut nefrotoksisitede montelukastm renal fonksiyonlardaki bozulmayı engelleyemediği ancak morfolojik değişiklikleri düzelttiği gözlenmiştir. Uzun süreli siklosporin uygulaması ile oluşturulan kronik nefrotoksisitede ise; montelukastm hem renal fonksiyonları hemde bozulan morfolojiyi anlamlı olarak düzelttiği gözlenmiştir. Bu çalışmda, sikosporinin nefrotoksik etkilerine, immünohistokimyasal yöntemle artmış doku ekspresyonu gösterilen TGF-6 ve VEGF adlı sitokinin aracılık ettiği gözlenen bir diğer sonuçtur. Montelukast kullanımı ile renal fonksiyon ve morfolojide meydana gelen düzelme,artmış LT sentezinin; siklosporin nefrotoksisitesinin oluşumunda Önemli rolü olduğunu gösteren dolaylı bir bulgudur. Montelukast kullanımı ile TGF-6 ve VEGF ekspresyonunda anlamlı azalmanın olması ise, LT reseptör blokajının bu fibrojenik sitokinlerin sentezini azaltarak, renal fonksiyon ve morfolojiyi siklosporin etkisinden koruduğunu düşündürtmektedir. Siklosporinin renal hemodinamik etkileri sonucu oluşan akut siklosporin nefrotoksisitesinde, montelukastın renal fonksiyonlardaki bozulmayı engelleyememesi bu çalışmanın verileriyle tam olarak açıklanamamakla beraber, muhtemelen; siklosporinin renal vasokonstriktif etkisinden, LTTer dışında diğer pek çok diğer mediatörün de sorumlu olması ile ilişkili olabilir. Daha az nefrotoksik ancak en az siklosporin kadar etkin immünosüpressif etkiye sahip yeni ajanlar geliştirilinceye kadar, transplantasyon alanında hala vazgeçilmez bir immünosüpressif ajan olan siklosporin' in potansiyel nefrotoksik etkilerinden korunmada, LT reseptör blokerleri klinisyenlerin elinde yeni bir kullanım alanı bulabilir. 63
Özet (Çeviri)
Summary: İn this study; the role of leukotrien receptor blocker montelukast on renal morphology and renal functions were evaluated in experimental model of cyclosporine nephrotoxicity. Montelukast was unable to prevent renal functional changes though morphologic changes due to short term cyclosporine injection was atteneuated. İn chronic cyclosporine nephrotoxicity due to long-term administration, montelukast was able to prevent both morphologic and functional changes. İt was also observed that the enhanced expression of fibrogenic cytokines, TGF-p and VEGF were in relation with renal functional and morphologic deterioration. Montelukast; probably by attenueating over expression of these fibrogenic cytokines take role in preventing renal functional and morphologic changes in chronic cyclosporine nephrotoxicity. Until new, less nephrotoxic immunosuppressive agents are developed, cyclosporine seems to be the only effective agent. Leukotrien receptor blockers might be a useful tool in the hands of clinicians to prevent the long-term side effects of cyclosporine