Klinik semptom gösteren ve göstermeyen kişilerde bilgisayarlı tomografi görüntülüme yöntemiyle canalis vertebralis'in L3-S1 seviyelerinde radyoanatomik incelenmesi
With clinical symptome and asymptomatic patients by Ct radyoanatomical analysis at levels L3-S1 of vertebral canal
- Tez No: 129725
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNCAY VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
IV ÖZET BT görüntüleri üzerinde L3-L4, L4-L5 ve L5-S1 intervertebral disk aralığında canalis vertebralis'in çap ölçümlerini yaptığımız 100 klinik semptomlu olguda; disk hernilerinin L3-L4 seviyesinde % 5.79, L4-L5 seviyesinde % 52.17 ve L5-S1 seviyesinde % 42.02 oranında bulunduğunu ve radikülopati olgularının orta yaşlarda daha fazla görüldüğünü saptadık. Olguların canalis vertebralis ölçümlerini kontrol grubu olarak aldığımız 40 normal kişi ile karşılaştırdığımızda; semptomlu kişilerde canalis vertebralis değerlerinin anlamlı derecede küçük olduğunu ve buna bağlı olarak spinal sinir kökü irritasyonunun daha sık görüldüğünü tespit ettik. Ayrıca 5 olgumuzda sagittal çap değerlerini 11 mm.nin altında bulduk. Bu olguları literatür değerlerini kriter alarak mutlak spinal stenoz olarak kabul ettik. Klinik semptomlu grupta cinsler arasında canalis vertebralis'in çap ölçümlerini karşılaştırdığımızda, bazı seviyeler hariç, anlamlı bir fark bulunamadı. Semptomlu olgularla kontrol grubu arasında saptanan farkın görülme sıklığının patolojiyi artırıcı etken olabileceği kanısına vardık. ANAHTAR KELİMELER : Çap, canalis vertebralis, klinik semptom, hemiasyon, spinal stenoz, BT.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Various diameters of the vertebral canal are measured at the levels of L3-4, L4-5, and L5-S1 on CT scans of 100 symptomatic cases and it was revealed that disk hernias were present in 5.79%, 52.17%, and 42.02% of the cases at the levels of L3- 4, L4-5, and L5-S1, respectively, and radiculopathies were more prevalent in the middle age group. Comparing the measurements of the patients with those of the control group comprising 40 healthy cases showed that the diameters of the vertebral canal were significantly little and therefore compression of the spinal nerves were more common. Further, we found that the sagittal diameters were less than 10 mm in 4 cases. These cases were considered absolute spinal stenosis based on literature findings. When we compared the diameters of the vertebral canal between males and females among symptomatic groups, except at certain levels, no significant results. KEY WORDS : Diameter, vertebral canal, clinically symptome, herniation, spinal stenosis, CT.