Ümraniye-Hekimbaşı Sağlık Ocağı Bölgesindeki(0-59 ay çocuğu olan) annelerin bağışıklama konusundaki bilgi, tutum ve davranışları
Evaluate the knowledge, manners and behaviors of mothers of children, aged 0-59 months, about immunization , in the primary care area of Umraniye-Hekimbaşi
  1. Tez No: 129749
  2. Yazar: ÖZNUR ÖZTUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN HAYRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışma, Ümraniye-Hekimbaşı Sağlık Ocağı bölgesindeki (0-59 ay) çocuğu olan annelerin, bağışıklama ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarını incelemek amacıyla tanımlayıcı tipte planlanarak gerçekleştirildi. Veriler, hazırlanan anket formu aracılığıyla, yüzyüze görüşme yöntemi ile toplandı. Anket formunda, araştırmaya katılan annelerin sosyodemografik özellikleri ile bağışıklama konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarını saptamaya yönelik çeşitli sorulara yer verildi. Araştırmada 450 anne ve 527 çocuğa ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan annelerin; %80.7'si 21-34 yaşlarında, %76.9'u ilkokul mezunu, %97.1'i ev kadını ve %52.4'ü 2-3 çocuk sahibi idi. Anket formunda, çocuklara yapılıp yapılmadığı sorgulanan aşıların yapılma oranlan; HepatitB 1 aşısı için %88.2, HepatitB 2 aşısı için %85.8, HepatitB 3 aşısı için %75.7, BCG“Verem”aşısı için %92.6, DBT 1“Difteri-Boğmaca-Tetanoz”ve TOPV 1 aşılan için %90.3, DBT 2 ve TOPV 2 aşılan için %85.4, DBT 3 ve TOPV 3 aşılan için %80.3, Kızamık aşısı için %72.7, DBT R ve TOPV R“Difteri-Boğmaca-Tetanoz Rapel”aşılan için %54.1, MMR“Kızamık-Kızamıkcık-Kabakulak”aşısı için %3.0, HİB“Haemophilus influenzae tip B ”aşısı için %5.5 ve Su Çiçeği aşısı için %1.1 idi. DBT ve TOPV aşılan aynı zamanda ve birlikte yapıldıktan için, birlikte değerlendirildi. BCG, DBT 1-2-3, TOPV 1-2-3 ve Kızamık aşılarının yapılma oranlan TNSA-98 araştırmasındaki aşılama oranlarından yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study had a descriptive design and was performed to evaluate the knowledge, manners and behaviors of mothers of children, aged 0-59 months, about immunization, in the Primary Care area of Umraniye-Hekimbaşı. The data was collected by interviewing the subjects using a questionnaire form. The questionnaire form included various questions to determine the socio-demographic features and knowledge, manners and behaviors about immunization of the mothers included in the study. Four hundred fitly mothers and 527 children were accessed in the study. Of the mothers included in the study, 80.7 % were between 21 and 34 years of age, 76.9 % had elementary school level education, 97.1 % were stay-home mothers and 52.4 % had either 2 or 3 children. Answers to questions about vaccination rates of various immunizations asked in the questionnaire form were as follows : 88.2% for Hepatitis B 1, 85.8 % for Hepatitis B2, 75.7 % for Hepatitis B3, 92.6 % for BCG (Tuberculosis), 90.3 % for DPT 1 (Diphteria, Pertussis, Tetanus) and TOPV 1, 85.4 % for DPT 2 and TOPV 2, 80.3 % for DPT 3 and TOPV 3, 72.7 % for measles, 54.1 % for DBT and TOPV re- vaccinations, 3.0 % for MMR (measles, mumps, rubella), 5.5 % for HÎB (Haemophilus Influenzae type B), and 1.1 % for chicken pox. DPT and TOPV immunizations were evaluated together since they are given together. The vaccination rates for BCG, DPT 1-2-3, TOPV 1-2-3 and measles were higher than those found in TNSA-98. The vaccination rate for Hepatitis B 1 was significantly lower in children whose mothers had only elementary school education than in children whose mothers had middle school or higher level education (pO.Ol). Children who had BCG, measles and three doses of DPT / TOPV vaccinations were considered as“completely immunized children”.