Ankara, İstanbul, Diyarbakır, Muğla, Sivas, Tokat ve Yozgat illerindeki pratisyen hekimlerin belirli temel sağlık konularındaki hizmetiçi eğitim ihtiyaçlarının saptanması
  1. Tez No: 25033
  2. Yazar: M. HULKİ UZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Sağlık ocağı, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezi, verem savaşı dispanseri ve geçici görevle devlet hastanesinde çalışmakta olan pratisyen hekimlerin bazı temel sağlık hizmetleri konularındaki hizmetiçi eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi amacıyla Diyarbakır, istanbul'un Bakırköy, Eyüp, Ümraniye ve Pendik ilçeleri, Muğla, Sivas, Tokat ve Yozgat illerinde ve Ankara'dan seçilen bir örneklem grupda yürütülen bu araştırmanın bulguları tanımlayıcı bilgiler, hizmetiçi eğitim ihtiyacına ait bilgiler ve bilgi düzeyleri başlıkları altında toplanmıştır. Tanımlayıcı bilgiler bölümünde şu bulgular tesbit edilmiştir: - Genç hekim populasyonu Yozgat (% 62.1), Diyarbakır (% 46.0) ve Tokat 'da (% 45.2) yoğun iken, Muğla'da görev yapan pratisyen hekimlerin çoğunluğu (% 46.4) 31 yaş ve üzerindedir. - Pratisyen hekimlerin % 17.1' i Ankara, % 10. 9 'u Cerrahpaşa ve % 9.3'ü Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi 'nden, tüm evrenin % 57.8' i 1986-1990 ve % 21.3'ü 1991 ve sonrasında mezun olmuşlardır. - Hekimler, en önemli mesleki sorunlarını şu şekilde sıralamışlardır: % 29.1 yetersiz ekonomik koşullar, % 27.5 kısıtlı ihtisas yapma imkanı, % 16.6 istenilen düzeyde mesleki saygınlığın olmaması.İkinci bölümde ise; - Hekimlerin en çok ihtiyaç duyduklarını ifade ettikleri beş konu; aile planlaması (% 42.4), enfeksiyon hastalıklarının kontrolü (% 36.7), bağışıklama (% 36.5), halkın sağlık eğitimi (% 35.9) ve çevre sağlığı (% 32. 5)' dır. - Pratisyen hekimlerin % 73. 2' si son bir yılda her hangi bir hizmetiçi eğitim aktivitesine katılmamıştır. Ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezinde çalışan hekimler (% 48.4), diğer kuruluşlardaki meslekdaşlarına göre daha fazla hizmetiçi eğitim programına katılmıştır. - Son bir yılda düzenlenen hizmetiçi eğitimlere katılan ve bunlardan yararlanamadıklarını belirten hekimler (.% 18.7), düzenlenen bu eğitimde konuların ihtiyaç ve beklentilerine cevap vermediğini, metodun yanlış olduğunu ve ortamın uygun olmadığını belirtmişlerdir. - Düzenlenen hizmetiçi eğitimlerin % 62.0' si Sağlık Bakanlığı - Müdürlüğü'ne, % 14.1'i ise meslek odalarına aittir. Bunun yanısıra, hekimler gerek planlamanın gerekse uygulamanın Sağlık Bakanlığı - Müdürlüğü tarafından yapılmasını istemektedirler (% 53.9 ve % 48.3). - Evrenin % 50. 7 'si hizmetiçi eğitimin zorunlu olmasını, % 49.3'ü ise isteğe bağlı olmasını istemektedir. - En çok tercih edilen hizmetiçi eğitim metodları; % 56.1 ile periyodik yayınlar, % 43.5 ile görev başında eğitim ve % 40.6 ile bir uzmanla bir süre çalışmak iken, çoğunlukla eğitim yapılması arzu edilen yer en yakın üniversite hastanesi (% 22.1) ve çalışılan kurum (% 16.0) dur 113Bilgi Düzeyleri ile ilgili olarak da; - Anket formunda yer alan ve en çok doğru cevap verilen konuların, Koruyucu Göz Sağlığı (% 50.0), Çevre Sağlığı (% 48.2), Okul Sağlığı (% 41.0), Akut Solunum Yolu Enfeksiyonlarının Kontrolü (% 32.9) ve Gebelerin İzlenmesi (% 30.5) olduğu, - Pratisyen hekimlerin çalışdığı ilin (p= 0.0001), mezun olduğu tıp fakültesinin (p= 0.0000), mezuniyet yılının (p= 0.0143), çalıştığı sağlık kuruluşunun (p= 0.0000) aldığı ortalama toplam puanları etkilediği, yaş ve cinsiyetinin (p= 0.1102) ve son bir yılda hizmetiçi eğitim alıp almamasının (p= 0.1265) ise etkilemediği sonucu elde edilmiştir. 114
Özet (Çeviri)
This study assesses the in-service training needs of 502 physicians working in first level health care facilities in seven provinces (Ankara, Diyarbakır, Istanbul, Muğla, Sivas, Tokat, Yozgat). The findings are as follows: - The physicians identified the first five subjects in in-service training that they need as; family planing (42. 4 %), prevention of infectious diseases (36.7 %), immunization (36.5 %), community health education (35.9 %) and environmental health (32.5 %). - 73.2 % of the physicians have not attended to any in-service training activities during the previous one-year period. - 62.0 % of these in-service training activities have been organized by Ministry of Health and Provincial Health Directorate and 14.1 % by Turkish Medical Associations. - 50.7 % of physicians asked for in-service training activities, to be compulsory and 49.3 % to be voluntary. - The most accurately responded subjects are; preventive eye care, environmental health, school health, acute upper respiratory diseases, monitoring of pregnancies. - The results obtained from this study indicate that average total score is effected by province, school graduated, graduation year and place of work, whereas age - sex, and whether in-service training is received within the past year did not differ the results. - 29.1 % of the physicians stated insufficient economic conditions, 27.5 % limited opportunity for specialization an; 16.6 % lack of occupational prestige as the most important occupational problems.