İstanbul'da kurumsal bakım altında bulunan 0-6 yaş grubu çocuklarda büyüme gelişme ve beslenme durumunun değerlendirilmesi
The Evaluation of growth and nutritional status of instutitionilised looked after children
  1. Tez No: 129750
  2. Yazar: GÜLNUR YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELDA KARAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
L ÖZET Kurumsal bakım altında bulunan çocukların sağlık durumunu değerlendirmek amacıyla, bir devlet kurumunda bakılan 302 çocuk üzerinde yapılan bu tanımlayıcı araştırmada, çocukların Z-skorları hesaplanmış, büyüme ve gelişme durumu değerlendirilmiş, beslenme şartlan ve içerikleri incelenmiş ve çocuklara ilişkin çeşidi değişkenlerin tanımlamaları yapılarak bu değişkenlerle Z-skorlan ve malnütrisyon oranlan arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Bu değişkenlerden bazdan kuruma kabul sebebi, kuruma geliş yaşı, kurumda kalış süresi, geçirilen hastalıklar, hastaneye yatma durumudur. Çocukların enerji alımında bir yetersizlik olmadığı, ancak bazı yaş gruplarında iyot, demir ve kalsiyum alımının yetersiz olduğu bulundu. Ayrıca çocukların beslenme uygulamalarında sorunlar olduğu tespit edildi. Kuruma evlilik dışı doğum sebebiyle kabul edilen, erken yaşta kuruma gelen, kronik hastalığı olan, hastaneye yatan çocuklarda Z-skorlarındeğerleri daha düşük bulundu. Alt solunum yolu infeksiyonu sıklığının 1 yaş altı çocuklarda toplum ortalamasının çok üzerine olduğu görüldü. Çocukların %21.5'i zayıf (yaşma göre düşük ağırlıklı), %35.7'si kısa (yaşma göre kısa boylu), %4.4'ü ise sıska (boyuna göre düşük ağırlıklı) bulundu. Bu değerlerle kurum çocuklarındaki malnütrisyon sıklığı yüksek olarak değerlendirildi. Çocukların %10'unda ileri derecede kısalık, %5'inde de ileri derecede zayıflık vardı. 2 ve 3 yaş grubu çocukların büyümesinin özellikle geri olduğu tespit edildi. Yoksulluğun kurum çocuklarının büyüme ve gelişmesinde büyük bir risk oluşturduğu düşünüldü. Malnütrisyonu olan 3 yaş üstü çocuklarda ishal sıklığının anlamlı olarak arttığı, alt solunum yolu infeksiyon sıklığının da arttığı ancak bu artışın anlamlı olmadığı görüldü. Çocuklardaki mikro besin öğeleri yetersizliklerinin, sik infeksiyonlann, hastaneye yatışların, psikososyal stresin büyüme açısından risk oluşturabileceği üzerinde durularak, bu alanlarda kısa ve uzun erimli araştırma ve müdahale çalışmaları konusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY This descriptive study was planned to evaluate the nutritional status of mstitutiomHzed children between 0-6 years old in Istanbul. Z- scores are calculated and the possible deterninants of malnutrition were investigated. The dependent variables included weight for age Z-score, height for age Z-score, and weight for height Z-score.The independent variables included arrival date, arrival age, time spent at children's home, acute respiratory system infections and diarrhoea history, hospital admission history, chronicle diseases history, nursery admision, the reason for admission to institution, and parents status. Energy intake was found to be normal. However, iodine, iron, calcium intakes were lower then recommended allowences. There were also problems with feeding methods and timing. Children who were accepted to tile institution for being born out of marriage were found to have the worst Z-scores. They also had me highest malnutrion proportions. Children whose admision was at early ages tended to have lower Z-scores. 21.5% of children were underweight, 35.7% were stunted, and 4.4% of them were wasted. These frequencies were interpreted as high prevalence. Two and 3 years old children had the highest frequencies. Deprivation was suggested to be the one of the biggest risk factors.