Hepatit C virusuna bağlı gelişen kronik hepatitin seyrinde tranforming growth faltör-Beta 1 'in rolü
Role of transforming growth factor-Beta 1 in course of chronic hepatitis C infection
- Tez No: 129797
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN TÖZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET HEPATIT C VİRÜSÜNE BAĞLI KRONİK HEPATIT SEYRİNDE TRANSFORMING GROWTH FAKTÖR- BETA l'İN ROLÜ HCV'ye bağlı kronik hepatitde hastalık doğal seyri bireysel olarak oldukça farklılık göstermektedir. Fibrozis ilerleme hızının geniş bir spektrum göstermesinden bazı viral ve konak faktörleri sorumlu tutulmuştur. Virusla ilişkili faktörler; viremi (HCV-RNA ) düzeyi, genotip, quasispecies olup konakla ilişkili olanlar yaş, erkek cinsiyet, genetik yapı, alkoldür. Bu faktörlerin hastalık seyriyle ilişkisini gösteren çalışmalar yarımda bunu doğrulamayan çalışmalar da vardır. Konak faktörleri ile ilgili epidemiyolojik çalışmalarda; yaş, enfeksiyon süresi, alkol ve erkek cinsiyetin kronik HCV enfeksiyonunda histolojik evreden bağımsız faktörler olduğu bulunmuştur. Kısaca HCV ile enfekte hastalarda fibrozis ilerleme hızında farklılığa sebep olabilecek çok sayıda faktör görünse de bunların rolü ve derecesi tam olarak belirlenememiştir. Hücre hasarına yanıt olarak salgılanan sitokinler karaciğer fibrozis patogenezinde önemli rol oynarlar. Karaciğer fibrozisinde en önemli fibrojenik sitokin TGF-pi'dir. İnvitro olarak periferik kan lökosit hücrelerinin uyarılmasından sonra sitokin üretiminde bireylerde çarpıcı farklılıklar gösterilmiştir. Bu durum sitokin genlerinin regülatör bölgeleri ve sinyal dizilerindeki polimorfizmlere bağlanmaktadır. HCV'ye bağlı kronik hepatitli hastalarda TGF-pl düzeyi sağlıklı insanlara göre yüksek bulunmuştur. Bizim bu çalışmadaki amacımız; tedavi almamış naive HCV'ye bağlı kronik hepatitli hastalarda TGF-01 düzeyini, sağlıklı kontrol grubu yarımda bir başka kronik hepatit grubu olan nonalkolik steatohepatitli (NASH) hastalarla karşılaştırmak, böylece TGF- Pl'in kronik hepatit C'ye özel rolü olup olmadığım belirlemek ve fibrozis evreleri ile TGF-pi düzeyini karşılaştırarak hastalığın prognozundaki yerini araştırmak olmuştur. Çalışmaya 20 naive HCV'ye bağlı kronik hepatitli hasta, 20 karaciğer biyopsisi ile tanısı konmuş NASH hastası ve 20 gönüllü sağlıklı kontrol alındı. Tüm hastaların daha önce ayrılan ve -80' de saklanan serumlarında aynı gün enzim immunassay ile TGF-fîl düzeyi ölçüldü. HCV'ye bağlı kronik hepatit grubunda TGF-pi serum düzeyi sağlıklı kontrollere göre önemli oranda yüksek bulundu ( p < 0.001 ), TGF-pi düzeyi NASHhastalarından da anlamlı olarak yüksek saptandı ( p 0.05). Kronik hepatit C'li hastaların tedavi öncesi yapılan karaciğer biyopsilerindeki fîbrozis evreleri (0-4) ile TGF-pi serum düzeyleri karşılaştırıldı. Fibrozis olanlarda, ortalama TGF-pi düzeyi fibrozis olmayanlardan belirgin yüksekti, evre 2-4 fibroziste TGF-pi ortalaması en yüksek düzeyde bulundu. NASH'li hastalarda ise fibrozis olan ve olmayanlar arasında TGF-pi düzeyinde anlamlı fark bulunmadı. Sonuç olarak; HCV'ye bağlı kronik hepatitte fibrozis gelişmesinde TGF-pi önemli rol oynar. Kronik hepatit C hastalığının doğal seyrinde TGF-pi düzeyinin, önemli bir belirleyici olduğu görünmektedir. Yani hepatit C'de bireyler arasında izlenen progresyondaki farklılıklardan TGF-pi sorumlu olabilir. Tedavi öncesi TGF-pi düzeyinin ölçümü, tedavi planlanması ve süresini belirlemede bize yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
ROLE OF TRANSFORMING GROWTH FACTOR-p IN COURSE OF CHRONİC HEPATITIS C INFECTION Progression of hepatitis C infection can be variable. Some viral and host factors are believed to be responsible for a wide variety progression of rate of fibrosis. Viremi (HCV-RNA) level, genotype, quasispecies are the factors related with virus. Age, male gender, genetic structure and alcohol consumption are the factors related with host. Although, there are some research studies showing that these factors are related with disease progression, some other studies do not support these findings. In epidemiological studies of chronic HCV infection; age, duration of infection, alcohol consumption and male gender are independent factors related to histological severity. There are many other factors effecting in progression rate of fibrosis in HCV infected patients. However, role and level of those factors are not clearly defined. Cytokines secreted in response to cell injury, have a central role in the pathogenesis of liver fibrosis. The most dominant fibrogenic cytokine in hepatic fibrosis is TGF-P 1. There are striking differences between individuals in their ability to produce cytokines after invitro stimulation of peripheral blood leukocytes. This has been attributed to polymorphisms within the regulatory regions or signal sequences of cytokine genes. The production of TGF-P 1 is increased in patients with hepatitis C virus infection. The objective of this study is ; to compare TGF-p level of non-treated choronic hepatit patients secondary to HCV infection, with TGF-P level of healthy individuals as a control group. Besides, we aimed to compare TGF-P 1 levels of both two groups with TGF-P 1 level of nonalcoholic steatohepatitis (NASH) patients. By doing that, we wanted to examine the role of TGF-P 1 in chronic hepatitis C and to elucidate the role on the illness course by comparing stages of fibrosis with TGF-P 1 levels. The subjects included to this study were as follows: 20 naive chronic hepatitis due to HCV infection, 20 NASH patients who are diagnosed by liver biopsy and 20 healthy volunteers. Serums of all patients were separated previously and kept in-80C. TGF-P 1 levels were measured by enzyme immunoassay on the same day. TGF-P 1 levels of chronic hepatitis due to HCV infection group were significantly higher than in healthy volunteer group ( p < 0.001 ). TGF-P 1 level is found to be higher than the level of NASH patients ( p 0.05). Stages of fibrosis (0-4) of patients with chronic hepatitis, (biopsy were taken before the treatment,) were compared with TGF-pl serum levels. TGF-pl serum level was found to be significantly higher in patients with fibrosis than in patients without fibrosis. Additionally, TGF-pl level was found to be at the highest level in stages from 2 to 4 of fibrosis. There were no significant differences found between NASH patients with and without fibrosis. In summary, we found that, TGF-pi is playing an important role in chronic hepatitis due to HCV infection. Level of TGF-pi in serum was increased in patients with chronic hepatitis C and correlated with the degree of liver fibrosis. TGF-pi can be responsible different prognosis between hepatitis C patients. Measurement of TGF-pi levels can be helpful for us to plan the duration of the treatment.