Beneficiation studies on the fine iron are tailings of Divriği concentrator
- Tez No: 2910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN HOŞTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET DİVRİ?İ KONSANTRASYON TESİSİ İNCE DEMİR CEVHERİ ARTIKLARININ ZENGİNLEŞTİRİLMESİ BAŞARAN, Gürol Yüksek Lisans Tezi, Maden Müh. Bölümü Tea Yöneticisi: Döjç. Dr. Çetin Hoşten Şubat, 1988, 64ı Sayfa Bu çalışma* Divriği konsantrasyon tesisi ince demir cevheri artıklarından manyetit kurtarma olasılıklarının araştırılmasını kapsamaktadır. A-Kaf a minerallerinin düşük alan şiddetli manyetik ayırıcılarda konsantrasyonu esnasında ince manyetit artığa' geçmektedir. Numuneler üzerinde yapılan mineralojik analizler artıkdaki ana demir mineralinin manyetit, olduğunu göstermiştir. Numune çok miktardaı pirit ve silikat içermekte olup, az miktarda hematit ve markasit bulunmaktadır» Kimyasal analiz sonuçlarına* göre ince artık numunesi 20.6% Pe304, 34.3% Pe, 7.2% S ve 5.9% A1203 içermektedir. Seçimli salkımlaştıırma yönteminin düşük alan şiddetli manyetik ayırma işlemi ile kombinasyonu sonucunda) ince artık numunesinden 67.6% Pe, 87.1% FQjOa, 0.68% S ve 0.4-0% A1203 tenSrleri ile bir konsantre 7*0-7% randımanla- elde edilmiştir.Flotasyon ve seçimli salkumlaştırma metodları ile demir tenörleri 60% ve üzerinde olan konsantreler 62% ve 86% randımanlarla elde edilmiştir. Anahtar kelimeler : Divriği ince artığı, düşük alan şiddetli manyetik ayırma, seçimli salkımla ştırma, flotaeyon, A-Kafa< cevheri vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT' BENEPICIATION STUDIES OK THE PINE IJION ORE TAILINGS OP DİVRİ?İ CONCENTRATOR BAŞARAN-, Gürol M.S.. in» Mining Eng. Supervisor: Assoc. Prof. Dar. Çö tin Hoşten February, 1988, 64 Pages This thesis is related with the investigation of concentration possibilities of fine iron ore tailings of Divriği concentrator. Pine magnetite losses occur during the concentration of A-Body ore minerals by low intensity wet magnetic separators. Mineralogical analysis of the tailings sample showed) that magnetite was the mad or iron ore mineral occurring as, fine particles. Pyrite and silicates were present in substantial quantities. Other minerals such as hematite, calcite, quartz; and marcasite were minor constituents. Chemical analysis showed that fine tailings sample contains 20.6% Fe^Oi, 34.3% Pe, 7.2% S and 5.9% A1203. Wet, sieve analysis of head sample indicated! that iron and magnetite grades increased: as the particle size decreased. By utilizing low intensity, magnetic concentration in combination with selective flocculation method, concentrates 111containing 6.7.6% Fej, 87. lSfiFey)^ " 0.68% S and 0;4!0% Al20u, were obtained! from: fine tailings sample with; 70.7% recovery, Flotation and selective floe aula t i on concentration methods yielded concentrates containing iron grades above 60% with iron recoveries of 62% and 86^,respectively» Key words : Divriği fine iron ©re tadlinga, low iixtensity magnetic; concentration,, selective flocaulationi,. flotation, A-Body ore. iv