Sayısal görüntüleme kullanılarak diş renginin belirlenmesi
Evaluation of tooth color by using digital imaging
- Tez No: 129811
- Danışmanlar: PROF. DR. M. BABÜR CANİKLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kuron-Köprü Protezi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
7. ÖZET Estetiğe verilen önemin artmasıyla Diş Hekimliğinde yapılacak protezlerin doğal dişlerle olan renk uyumu konusunda yaşanan sorunlar da daha büyük önem kazanmıştır. Uzun zamandır, doğal dişlerle uyumlu olması amaçlanan protetik restorasyonların renk seçimleri için uygulanan yöntemler, kişilerin renk algılamadaki görsel ve zihinsel yeteneklerine bağımlı kalmış ve bu nedenle yaşanan sorunlara, objektif bir çözüm getirilememiştir. Bu çalışmanın amacı geleneksel yöntemlerle yapılan renk seçimlerinde sübjektif olan insan algısının yerine, objektif ve pratik olabilecek dijital fotoğraf makinelerinin kullanılmasıyla yapılacak renk seçimlerinin başarısını tespit etmektir. Bu amaçla, renk biliminde renkleri ölçmek ve analiz etmek amacıyla kullanılan spektrofotometrik renk analizleri ile Vita lumin renk skalasına göre renkleri belirlenen 30 adet çekilmiş kesici grup dişin renklerini, 4 kişiden oluşan gözlemcilerin görsel algılarını ve 2 adet, farklı çözünülürlükteki dijital fotoğraf makinesi ile elde edilen sayısal görüntüleri kullanarak belirledik. Her iki yöntemle elde edilen sonuçları spektrofotometrik renk analizi sonuçları ile mukayese ederek başarı oranlarını tespit ettik. Spektrofotometrik renk analizi yöntemi sonuçları ile kıyaslandığında, en yüksek başarıyı % 60 oranıyla, kullanılan dijital fotoğraf makinelerinden Minolta Dimage 7i ile elde ettik. 156Her iki makine ile yapılan seçimler istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı bulunurken, gözlemcilerin yaptıkları seçimlerde anlamlılık oranları değişkenlik göstermiştir. Spektrofotometrik veriler esas alındığında, hem dijital fotoğraf makineleri hem de gözlemciler yaptıkları seçimlerde dişleri olduklarından daha koyu seçmişlerdir. Gözlemcilerin, farklı zamanlarda ve değişik aydınlatma şartlarında yaptıkları seçimler tutarsızlık göstermiştir. 157
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The problems regarding the accordance of color with the natural dentition of the patient in dental prosthetic treatments gain more importance as esthetic appearance play a major role in today's life. The methods employed for the determination of the most accurate color compatible with the natural dentition of the patient in prosthetic restorations are completely dependant on the perceptive and logical capacities of the dentists and therefore no objective solution could have been found for these problems up to date. The aim of this study is to evaluate the validity of color determination with the use of digital cameras, providing an objective and practical alternative to the conventional subjective method of color determination using only the perceptive capacity of the dentist. In the first part of the study the color of the 30 extracted upper incisive teeth were determined using the spectrophotometric color analysis method which serves to measure and analyze colors quantitatively in color science. In the experimental part of the study four observers determined the colors of the 30 extracted teeth under 3 different illumination conditions using their perceptive capacities according to the Vita Lumin color scale. The quantitative results of the same teeth were also recorded using 2 digital cameras of different resolution. The results obtained using the both methods were compared with the spectrophotometric color analysis results and the statistically success rates were found. 158The highest success rate was found with the Minolta Dimage 7i among the digital cameras used in this study, with the percentage of 60% when compared to the spectrophotometric color analysis method results. Statistically significant results were found for both of the digital cameras where as statistical variations were observed for the observers' results. A darker tooth color has been selected both by the observers and digital cameras when compared to the spectrophotometric findings that were accepted as the basic color. A distinct lack of harmony was present in the results of the observers' recorded at different illumination conditions and at different testing times. 159