Endodontik solüsyonlarının enterococcus faecalis üzerine etkisinin vital/devital floresan boyalarla saptanması
Determination of the effect of the endodontic irrigating solutions on enterococcus faecalis using vital/devital fluorrescent dyes
  1. Tez No: 129810
  2. Yazar: ÖZGE GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ERDİLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
53 BOLUM VI 6. ÖZET Endodontik tedavi sonrasında enfeksiyonun tekrarlamaması tedavinin başarısını ve kullanılan irigasyon solüsyonunun etkinliğini göstermektedir. Çalışmamızda, dört adet kanal irigasyon solüsyonunun dirençli bir mikroorganizma olan ve endodontik tedavi sonrasında enfeksiyonların tekrarlamasında büyük payı olduğu düşünülen Enterococcus faecalis (ATTC 29212) üzerindeki etkinliklerinin belirlenmesine çalışıldı. NaOCİ, Ca(OH)2 (doymuş), EDTA ve KHS solüsyonlarının pH değerleri 20°C 'de belirlendi. Daha sonra NCCLS önerilerine uygun olarak yapılan makrodilüsyon yöntemi ile her bir irigasyon solüsyonunun minimal inhibisyon konsantrasyonları (MİK) E.faecalis için belirlendi. Daha sonra lO.OOOxg ivme ve 10 dakika süre boyunca sanrifüj işlemi uygulandı. Boya üreticisi firmanın önerilerine uygun olarak yapılan boyama işlemi ve karanlıkta 15 dakikalık inkübasyon sonrasında floresan mikroskobunda örnekler incelendi. Her dezenfektan için toplam 45 fotoğraf elde edildi. En etkili dezenfektan solüsyon olarak belirlediğimiz KHS'nin MİK(-) ve MİK değerlerinde tüp dilüsyon testi ve floresan boyama yöntemlerinde E. faecalis' i tamamen yok ettiği gözlendi. Daha sonra sırasıyla NaOCİ ve EDTA solüsyonları etkili bulunurken doymuş Ca(OH)2 solüsyonunun E. faecalis üzerinde etkisi olmadığı54 gözlendi. Tüp dilüsyon yöntemi ve vital floresan boyama ile alınan sonuçların birbirine paralel olduğu gözlendi. Bu sonuçlara göre vital floresan boyama tekniği endodontik çalışmalarda canlı ve ölü bakterileri aynı anda ve hızla tespit etmek için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
55 7. ABSTRACT. If the root canal infection not recure after endodontic therapy it indicates the success of the treatment and the activity of the irrigation solution. In this study, we want to determine the activity of four different irrigation solutions on Enterococcus faecalis (ATTC 29212) which plays an important role in recurrent endodontic infections and resistant to this irrigation solutions. The pH values of NaOCl, Ca(OH)2 (saturated), EDTA and CHX solutions at 20°C are determined. The MIC values of the solutions for E.faecalis are determined according to the suggestions of NCCLS with macrodilution methode. Than the tubes containing E. faecalis and irrigating solutions are santrifuged for 10 m in with lO.OOOxg acceleration. Fluorescent dye is used according to producers suggestions and the samples are incubated for 15 min in the dark. After incubation samples are examined with fluorescent microscopy and 45 photos are taken for each irrigation solution. CHX was the most effective irrigation solution to the others. It eliminated E. faecalis at MIC(-) and MIC values completely. NaOCl and EDTA are effective against E. faecalis respectively and saturated Ca(OH)2 solution couldn't be able to eliminate E. faecalis. The results of macrodilution and the vital fluorescent dye methodes are parallel. According to our results vital fluorescent dye methode is useful to determine the living and dead bacteria at the same time.