Rezeksiyonlu dişsiz üst çenede implant üstü protez planlamalarının üç boyutlu sonlu elemanlar stress analizi metoduyla incelenmesi
The investigation of finite element analysis on implant supported edentulous maxillary resection obturator prosthesis
  1. Tez No: 129851
  2. Yazar: NURİ ORAJ ÖZGÖVDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESENGÜN YENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Üst çene rezeksiyonlu hastaların protetik rehabilitasyonunda osteointegre implantlar başanlı sonuçlar vermektedir, implant uygulamaları sonucunda daha retantif ve fonksiyonel protetik restorasyonların oluşturulması mümkün olmaktadır. Implant üstü her protez tipinde olduğu gibi implant destekli obturatörlerde de çiğneme basınçlarının implantlar ve onları çevreleyen dokulara dengeli dağılmaması, fonksiyon sırasında kemikte oluşan remodelasyon faaliyetlerini bozarak kemik implant ilişkisinin bozulmasına sebep olabilir. Araştırmamızda implant destekli obturatörlerde uygulanabilen farklı iki üst yapı türünün implantlar çevresi kemikteki gerilmelerin lokalizasyonlanna ve sayısal değerlerine etkisi sonlu elemanlar gerilme analizi metodu ile araştırılmıştır. Çalışmamızda premaksilla bölgesine üç, tüber bölgesine bir silindirik implant yerleştirilen, barlı ve topuz başlı üst yapılar kullanılan beş ayrı dişsiz, rezeksiyonlu üst çenenin matematik modeli oluşturulmuştur. Modellere I. molar ve kanin bölgesinden vertikal, horizontal, oblik kuvvetler uygulanmış ve oluşan gerilmeler ANSYS 6.1 (Swanson Analysis Systems, Inc., Houston, TX, USA) programında incelenmiştir. Tüm modellerde kemikteki en yüksek gerilme değerlerinin implantlar çevresi kortikal kemik tabakasında meydana geldiği, horizontal ve oblik yönde uygulanan kuvvetlerin vertikal yönde uygulananlardan daha yüksek gerilme değerleri oluşturduğu gözlenmiştir. Premaksilladaki üç implanta ek olarak tüber bölgesine bir implant yerleştirilmesinin implantlar çevresi kemikte oluşan gerilmeleri yan yarıya azaltacağı saptanmıştır. İster üç, ister dört implant destekli olsun, topuz başlı üst yapılar daha düşük gerilme değerleri oluşturmuşlardır. Premaksillaya yerleştirilecek olan üç implantın barlı üst yapı ile birleştirildiği durumda tüber bölgesine yerleştirilen implantta topuz başlı üst yapının kullanılması, bu implantın diğer üç implanta barlı üst yapı ile birleştirilmesinden daha düşük gerilme değerleri oluşturmuştur. 118
Özet (Çeviri)
SUMMARY The investigation of finite element analysis on implant supported edentulous maxillary resection obturator prosthesis Osseointegrated implants provide successful results in the prosthetic rehabilitation of patients with maxillary resections. It is possible to obtain more retentive and functional prosthetic restorations as the result of implant applications. Like all types of implant supported prosthesis, occusal loads that are not equally delivered around implants and surrounding tissues may disturb the re-modelling activity within the bone while in function and lead to a corruption in the implant bone connection. In our study, two types of superstructures that can be applied in implant-supported obturators were investigated according to their strain localizations and numerical values in bone with finite element strain analysis method. In our investigation, 5 different mathematical models of a resected edentulous maxillae with 3 cylindrical implants on premaxillae and 1 cylindrical impant on tuber maxillae and frameworks from bar and ball attachments were fabricated. Vertical, horizontal and oblique loads were applied on the area of first molar and canine. Stresses that have occured were investigated according to Ansys 6.1 program. (Swanson Analysis Systems,Inc., Houston,TX,USA) It was observed in all of the models that the highest strain values had occurred at the cortical bone layer surrounding. The implants the horizontal and oblique loads had higher strain values than the vertical loads. It was determined that an addition to these 3 implants on premaxillae, insertion of an implant on tubers causes a 50% decrease in the bone strain around the implants. Superstructures of ball attachments provided less strain values both in 3 and 4 implant supported structures. In such a case that a bar supported by 3 implants on premaxillae and a separate implant with a ball attachment on tuber area provided less strain values than the whole bar construction supported by these 4 implants. 119