Hızlı ve yavaş palatal ekspansiyon bireylerin dişeti oluğu sıvısında interleukin-1beta, aspartat aminotransferaz ve alkalen fosfataz düzeylerinin incelenmesi
Interleukin-1beta, aspartate aminotransferase and alkaline phosphatase levels in gingival crevicular fluid during rapid and slow maxillary expansion
  1. Tez No: 129850
  2. Yazar: CEM ALTINÖRS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ FIRATLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı hızlı ve yavaş genişletme uygulanan bireylerin üst 1. büyük azı dişlerinden toplanan dişeti oluğu sıvısı (DOS) örneklerinde IL-lp, AST ve ALP düzeylerinin incelenmesidir. Çalışmanın materyalini İ.Ü. Dişhekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na başvuran bilateral yan çapraz kapanıştı 18 hastadan elde edilen periodontal parametreler, DOS örnekleri ve ortodontik kayıtlar oluşturmaktadır. Hastalar hızlı maksiller ekspansiyon grubu (HME) ve yavaş maksiller ekspansiyon grubu (YME) olarak iki eşit gruba ayrılmıştır. HME grubu (ortalama yaş: 12,56 di,84 yıl) 5 kız, 4 erkekten; YME grubu (ortalama yaş: 13,40 di,59 yıl) 6 kız, 3 erkekten oluşmaktadır. Bu amaçla, çalışmanın başında plak akümülasyonunu elimine ederek salt diş hareketine bağlı enflamasyonu değerlendirmek amacı ile hastalara oral hijyen eğitimi verilmiş, daha iyi diş fırçalamaları öğütlenmiş ve klorheksidin içeren bir gargara kullanmaları istenmiştir. Daha sonra hastalardan alınan aljinat ölçülerden elde edilen alçı modeller üzerinde m o d i fi ye Hyraks apareyleri hazırlanıp simante edilerek 7 gün pasif olarak ağızda bırakılmıştır. Sonra HME grubunda Hyraks vidası ilk gün 4 çeyrek tur, sonraki günler 2 çeyrek tur (sabah ve akşam), YME grubunda ise vida ilk gün 1 çeyrek tur, sonrasında 3 günde bir 1 çeyrek tur çevrilmiştir. Çalışma süresince her iki grupta da DOS örnekleri 1 1 farklı seansta, periodontal parametreler 6 farklı seansta, ortodontik kayıtlar ise genişletme öncesi, genişletme sonu ve 28 günlük pekiştirme sonunda alınmıştır. DOS örnekleri üst sağ ve sol 1. büyük azıların bukkal ve palatinal tarafından kağıt stripler ile 30 saniye süresince toplanmıştır. DOS örneklerinde IL-1(î analizi ELISA ile, AST ve ALP düzeyleri otoanalizör ile belirlenmiştir. Lateral sefalometrik radyografiler ve P-A radyografiler üzerinde sefalometrik analiz ile 21 parametre ölçümü yapılmış, ayrıca alt ve üst ortodontik modeller üzerinde 4 parametre ölçümü yapılmıştır. Periodontal parametrelerden elde edilen veriler, DOS'ndaki IL-ip, AST ve ALP değerleri, sefalometrik analiz sonuçları ve ortodontik modeller üzerinde 90yapılan ölçümlerden elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir, istatistiksel değerlendirmelerde parametrik olmayan yöntemler kullanılmış olup, grup içi ikili karşılaştırmalar Wilcoxon, grup içi çoklu karşılaştırmalar Friedman testi ile, gruplar arası karşılaştırmalar Mann Whitney-U testi ile yapılmıştır. Bu çalışmada elde edilen önemli sonuçlar şunlardır: 1. Yapılan ağız hijyeni eğitimi ve periodontal profilaksi sonrası her iki grupta da (HME ve YME) plak indeksi değerlerinde başlangıca göre anlamlı düşüş olmuştur. Kanama indeksi ve sondalama derinliği ise çalışma boyunca düşük değerler göstermiştir. Bu durum çalışma boyunca hastaların ağız hijyeninin optimum düzeyde olduğunu göstermektedir. 2. Yapılan ağız hijyeni eğitimi ve periodontal profilaksi sonrasında DOS IL-1(3 düzey ileri de başlangıca göre azalmıştır. Her iki grupta da genişletme ve pekiştirme seanslarında !L-ip düzeyleri genişletme öncesine göre artış göstermiştir. Gruplar arasında ise IL-1(3 düzeyleri açısından bir fark bulunmamıştır. Bu sonuç, İki farklı genişletme prosedürü uygulanmasına rağmen her iki grupta da rezorbsiyon proçesinin benzer şekilde olduğunu göstermektedir. 3. Her iki grupta da DOS AST düzeylerinde ağız hijyeni eğitimi ve periodontal profilaksi sonrasında anlamlı düşüş olmamıştır. Her iki grupta da genişletme ve pekiştirme seanslarında AST düzeyleri genişletme öncesine göre anlamlı artış (YME'da bukkal taraf dışında) göstermiştir. Gruplar arasında ise AST düzeyleri açısından bir fark bulunmamıştır. Bu sonuç, farklı sıklıkta ekspansiyon kuvvetleri kullanıldığında, periodonsiyum ve alveol kemiğinde doku yıkımının birbirinden çok farklı olmadığını göstermesi açısından önemlidir. 4. DOS ALP düzeyi bukkal ve palatinal taraflarda olmak üzere her iki grupta da aktivasyon döneminde ve pekiştirme döneminde hazırlık safhasının sonuna göre dalgalı bir artış eğilimi göstermiştir. Bu artışlar her iki grupta da rezorbsiyon proçesinin yerini formasyon proçesinin aldığı pekiştirme dönemi ile, YME'da palatinal tarafta aktivasyon başından 28 günlük pekiştirme sonuna dek olan seanslarda anlamlı bulunmuştur. Bu sonuç, kuvvet şiddetinin azaldığı ya da kuvvetin ortadan kalktığı durumlarda 91kemik formasyonunun hız kazandığını göstermektedir. Gruplar arasında ALP düzeyleri açısından fark bulunmamıştır. 5. Her iki grupta da genişletmenin etkisi ile maksiller bazal kaide genişliği artmış, üst 1. büyük azılar arası transversal mesafe atmış, üst 1. büyük azı dişlerinde bukkale devrilme meydana gelmiş ve bu nedenle, alt çene aşağı ve arkaya rotasyon yapmıştır. Genişletme sonunda gruplar arasında genişletmenin etkileri açısından anlamlı fark bulunmamıştır. 92
Özet (Çeviri)
INTERLEUKIN-1P, ASPARTATE AMINOTRANSFERASE AND ALKALINE PHOSPHATASE LEVELS IN GINGIVAL CREVICULAR FLUID DURING RAPID AND SLOW MAXILLARY EXPANSION The aim of this study was to compare IL-1|3, AST and ALP levels in gingival crevicular fluid (GCF) collected from maxillary molars during rapid and slow palatal expansion. 18 patients who had bilateral cross bite were selected for the study. Patients were divided into two groups as rapid maxillary expansion group (RME) and slow maxillary expansion group (SME). RME group (mean age 12,56:3,84 years) was consisted of 5 girls and 4 boys while in SME group (mean age 13,40:3,59 years) there was 6 girls and 3 boys. At the beginning of the study, patients were motivated to improve their oral health, to brush their teeth much better and chlorhexidine was given to patients to control plaque accumulation to investigate the changes in the levels of IL-1 p, AST and ALP in GCF as a result of inflammation caused by tooth movement rather than plaque accumulation. After construction of oral hygiene an alginate impression was taken and a modified Hyrax was prepared on the dental cast and inserted to the patient. No activation was made for 7 days after Hyrax inserted. After that period, in RME group the jackscrew was activated 4 times in first day and then twice daily (one quarter turn in the morning, one quarter turn in the evening) until the appropriate expansion was achieved. In SME group the jackscrew was activated 1 quarter turn in the first day and then 1 quarter turn in every 3 days. In both groups GCF samples were collected at 11 different observation periods and periodontal parameters were collected 6 different observation periods during the study. Orthodontic records were taken before and after expansion and 28. days of retension period. GCF samples were collected 93with filter paper strips from buccal and palatal aspects of left and right maxillary first molars of each patient for 30 seconds. IL-1 (3 levels in GCF were measured by means of ELISA while AST and ALP levels were measured by auto analyser. 21 parameters were measured from the cephalometric analysis of lateral and P-A cephalograms. 4 parameters were measured from upper and lower dental casts. Data obtained from the periodontal parameters, IL-1p, AST and ALP in GCF, and from the measurements of cephalometric and orthodontic analysis were evaluated statistically. For statistic evaluation, non parametric tests were used. Intra group differences were compared by Wilcoxon and Friedman tests (pair comparisons with Wilcoxon, multiple comparisons with Friedman). Inter group differences were compared by Mann Whitney-U test. The main results of this study were given below. 1. Because of the oral hygiene constructions, plaque index values were significantly decraesed in both groups when compared with baseline. Bleeding index and probing depth values stayed low during the study. This shows that, patients had optimum oral hygiene during the study. 2. In both groups GCF IL-1 (3 levels were decreased after construction of oral hygiene when compared with baseline. During the expansion and retension period IL-1 (3 levels were increased statisticaly significantly when compared with preexpansion period. No significant differences found between groups in the levels of GCF IL-1 p. This result shows that different expansion procedures have no significant effect on GCF IL-lp levels. 3. In both groups GCF AST levels showed no significant decrease after the construction of oral hygiene. During expansion and retension period AST levels were increased significantly when compared with preexpansion period in both groups. No significant differences found between groups in the levels of AST in GCF. This result shows that when different expansion procedures were applied, no significant difference was found in the levels of AST in GCF. 4. In both groups GCF ALP levels showed a wavy increase tendency in activation and retension period for buccal and palatal aspects when 94compared with the end of preparation period. These increases were significant in retension period in both groups and also significant from the beginning of activation to the end of 28 days retension period of SME group for palatal aspect. This result shows that when the applied force decreased or disappeared, the rate of bone formation increased. No significant difference was found in the levels of AST in GCF between RME and SME groups. In both groups maxillary base width, maxillary intermolar distance were increased and maxillary 1. molars were tipped buccaly at the end of expansion. This effect caused the clockwise rotation of mandibula in both groups. No significant changes found between groups in the effects of expansion. 95