Papiller tipte tiroid kanserlerinde multifokal tümörün klinik ve prognostik önemi
The clinic and prognostic importance of multifocal papillary thyroid carcinoma
  1. Tez No: 129919
  2. Yazar: İSMAİL DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT KABASAKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Özet: Amaç: Multifokal Papiller Tiroid Karsinomu (mPTK) yüksek oranlarda lokal yada uzak metastaz, nüks ve tedaviye dirençli lokal hastalıkla ilişkili olduğu gösteren veriler mevcuttur. Bu çalışmanın amacı mPTK' nun özelliklerini değerlendirmektir. Hasta ve metod: 1982-2002 yıllan arasında takip ettiğimiz 1023 vaka gözden geçirildi. Hastaların 790'ı papiller tiroid karsinom (PTK), bunlardan 123*0 (15.5 %) mPTK'dı. (98 kadın, 25 erkek, 40.5±12.9 yıl). Hastalar 37.0±42.9 ay süreyle takip edildi. Bulgular: Başvuru anında hastaların ortalama tümör çapı 1.6±1.0 cm olarak bulundu. TNM göre hastaların 89^ (72.3 %) evre-1, 8'i (6.5 %) evre-2, 25'i (20.3 %) evre-3 ve l'i (0.8 %) evre-4' dü. Lenf nod invazyonu 29 (23.6 %), kapsül yada lokal doku invazyonu 34 (27.6 %) hastada mevcuttu. Uzak metastaz bir hastada (akciğer met.) saptandı. (0.8 %). I- 131'le tedavi edilen hastalara total yada totale yalan tiroidektomi yapıldi. Ük cerrahi operasyondan sonra 47 (38.2 %) hastaya totale tamamlayıcı tiroidektomi yapıldı. 1-131 tedavisi yapılmaksızın supresyon tedavisiyle ortalama 46.5±63.5 ay (1 ay-18 yıl) süreyle takip edilen 17 (13.8 %) okkült PTK'lı hastaların hiçbirinde nüks gelişmedi. 1-131 tedavisi alan hastalardan 75' ine (70.7 %) tek doz verilirken, 31 hastaya (29.3 %) birden fazla doz verildi. Ortalama doz miktarı 166.1±96.3 (100±630) mCi' di. Tam ablasyon 71 hastada (67 %) sağlandı. Takip süresince 3 hastada lokal nüks gelişti. Hastalardan biri ve tedavi dozu alan diğer bir hasta tiroid karsinomuna bağlı sebeplerle, bunların dışında 3 hasta diğer nedenlerle öldü. Sonuç: Çalışmamız, mPTK' nun göreceli olarak yüksek olduğunu ve papiller kanserin bu subtipinin klinik özellikler, prognoz açısından unisentrik papiller kanserlerden farklı olmadığım göstermiştir. Genişletilmiş cerrahi ve tümör çapı 1-5 cm arası tümörlerde uygulanan 1-131 tedavisi, daha düşük oranlarda nüks görülmesiyle ilişkili olabilir. 36
Özet (Çeviri)
Abstract: Aim: The multifocal papillary thyroid cancer is reported to be seen very common and associated with higher rates of local or distant metastasis, recurrences and persistent local disease. However, in recent literature there is still a debate on the clinical behavior of this entity. The aim of the study was to evaluate the characteristics of multifocal papillary thyroid cancer. Patients and Methods: We reviewed 1023 files from 1982 to 2002 followed in our department. There were 790 papillary carcinom and 123 (%15.5) cases of multifokal papillary carcinom (98 f, 25 m, 20-74 yrs, 40.5±12.9). These patients were followed 37.0±42.9 months, (4 mo-18 years). Results: The mean tumor size was 1.6±1.0 cm (0.3-5 cm). According to the TNM classification 89 pts (%72.3) had stage I, 8 (%6.5) pts had stage n, 25 (20.3%) pts had stage HI and 1 (0.8%) had stage IV disease. Lymph nod metastases (29 pts %23.6) or extrathyroidal invasion(18 pts %14.6) were present in 40(%32.5) pts. Distant metastasis was only one patients(l Pts, %0.8). A completion thyroidectomy is performed after initial surgery in 47 (%38.2) pts. Only 17 (%13.8) pts who had occult thyroid cancer were followed by TSH suppression without 1-131 therapy. The mean follow up period of these patients was 46.5±63.5 month (1 mo -18 yrs) and none of them showed evidence of recurrence. While 75 (%70.1) pts were treated with a single dose of 1-131, 31 (%29.3) pts received more than a single dose. The mean given dose was 166.1±96.3 (ranged from 100 to 630 mCi). A complete ablation was achieved in 71 (%67) pts. 3 (8.7%) pts had recurrencess (6 pts). One of them and another patient(2 pts) died because of thyroid cancer. Conclusion: This study suggested that the incidence of multicentric thyroid cancer is relatively high, however the course and the prognosis of this subtype of papillary cancer was not different than unicentric papillary cancer. 35